3RD TO 18TH DECEMBER 2018

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT MIGORI

ELC CAUSE LIST FOR THE MONTH OF DECEMBER, 2018

BEFORE: HON.JUSTICE G.A .ONG’ONDO.

3RD DEC, 2018

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 310/17: Andrew Nyado Othina (Sagwe)

VS

Edward Ouma Othina (Party)

2. ELC 716/17: Caleb Otieno Achieng (G.S.Okoth)

VS

Felix Ochieng Okung (Party)

3. ELC 750/17: Kennedy Otieno Mainya (Party)

VS

Paul Keta Onundo (Party)

4. ELC 548/17: Marwa Dickson Chacha (Abisai)

VS

Jones Marwa Rogoro (Oguttu)

5. ELC 409/17: Johnes Marwa Ragoro (Oguttu)

VS

Daniel Chacha & Another (Abisai)

4TH DEC, 2018

MENTIONS/DIRECTIONS

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 79/17: Collins Opiyo Othim (Siemo)

VS

Joseph Dede & Another (Agure)

2. ELC 18/18: Shem Mnyovi Abas (Kerario)

VS

Migori County Land Management (Muga & Muga)

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. PET 2/17: Joshua Odoyo Oreng (Obach)

VS

Put Sarajevo & Co.ltd (Gichana)

2. ELC 289/17: George Awuor Okullo (Njoga)

VS

China Wuyi & Others (Mudeyi)

3. ELC 647/17: Sarah Auko Okoth (Nyauke)

VS

Charles Orwa Okech (G.S.Okoth)

4. ELC 513/17: Milton Robert Kodhul (Oguttu)

VS

George Okinyi Abich (Kanyangi)

5TH DEC, 2018

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 243/17: Boniface Abongo Onyuna (G.S.Okoth)

VS

Jane Atieno & Another (Party)

2. ELC 542/17: Albert Juma Kisome (Kisia)

VS

Benard Otieno Nyasime (Yogo)

3. ELC 749/17: Tom Jared Otieno (Oguttu)

VS

Joash Ouma Odira (Kisera)

6TH DEC, 2018

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 674/17: Rhoda Awuor Oduo (Kopere)

VS

Monica Atieno & Another (Agure)

2. ELC 365/17: Peter Madende (Oluoch)

VS

Wellington Otieno (Oyiembo)

3. ELC 496/17: Ali Mwita Kehongo (Soire)

VS

Nyamohanga Chacha (Agure)

10TH DEC, 2018

MENTIONS/DIRECTIONS

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 51/17: Victor Omollo Awinda (Nyangesoa)

VS

Mariko Makaya & Others (Kisera)

2. ELC 682/17: Joshua Ochola (Odondi)

VS

Samwel Oler Kichula (Odhiambo)

3. ELC 783/17: Samwel O. Omoro (G.S.Okoth)

VS

Tom Mboya Ochur (Kwanga)

4. ELC 11/17: Rose Achieng Ochola (Sam)

VS

Henry Ochola & Another (Party)

5. ELC 237/17: Domnic Odhiambo Oyieke (Kisera)

VS

Jane Aroko & Others (Roch)

6. ELC 98/18: Gabriel Mwera Boke (Party)

VS

Robi John & Others (Parties)

7. ELC 13/18: Bondo Ondiege Ouma (Party)

VS

Jacob Onyango & Others (Opiyo)

8. ELC 821/17: Caren Ondiek Agwa (Odeny)

VS

Melkishedeck Akoko (Party)

9. ELC 876/17: Samson Nyamohanga Matiko (Nyangesoa)

VS

Mwangi Wagwi & Others (Kerario)

10. PET 8/17: Francis Dawo Kawa (Odeny)

VS

Tobias Obilo & Another (Agure)

11. ELC 69/17: Penina Atieno & another (Kerario)

VS

Joseph Owala Nguju (Party)

12. ELC 425/17: Kennedy Otieno Odira (Ojala)

VS

Rasikkumar Khant (Wandago)

13. ELC 498/17: George Ayadho Aruti (Kwanga)

VS

Tobias Ogora Adedo (Party)

14. ELC 249/17: Richard Owigo Maramba (Nyambati)

VS

Paul Debacko & Another (Ojala)

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 126/18: Herine Akumu Odira (Roch)

VS

Benard Okelo Ambuko (Party)

2. ELC 196/17: Legio Maria Church (Oguttu)

VS

Michael Otieno Osodo (Agure)

3. PET 10/17: Isaac Newton Omondi (Agure)

VS

China Wuyi Co. Ltd. (Mudeyi)

4. ELC 846/17: John Odhiambo (Party)

VS

Richard Ongow Gomba (Party)

5. ELC 815/17: Thomas Mwita & Another (Abisai)

VS

Mohabe Turuka & Others (Agure)

6. ELC 207/17: Harison Otieno Olal (Agure)

VS

Stephen Omolo Opasi (Party)

11TH DEC, 2018

MENTIONS/DIRECTIONS

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 465/17: Caren Anyango Omollo (Owade)

VS

Joshua Ondigo Jalango (G.S.Okoth)

2. ELC 438/17: Chandoh Oakley Moses (Kwanga)

VS

Beningno Odiwuor (Kisia)

3. ELC 302/17: Deborah Adhiambo Onyango (Kisera)

VS

Mayonga Kiri & Others (Party)

4. ELC 21/18: Esther Boke Moherai (Abisai)

VS

Lucas Robi Sinda (Muniko)

5. ELC 159/17: Joash Agutu & Another (G.S.Okoth)

VS

Thomas Abila & Others (Odondi)

6. ELC 9/17: Raman Gaberi Kerario (Party)

VS

Robert Nyaitati Masero (Party)

7. ELC 292/17: Simion Alango & Another (Oguttu)

VS

Erick Adika & Another (A.G)

8. ELC 460/17: Edward Chacha & Others (Abisai)

VS

Yunis Matiko Boke (Agure)

9. ELC 113/18: Daniel Ochieng (Agure)

VS

Paul Mathias Buki (Party)

10. ELC 96/18: Marwa Ikanga & Others (Tom Mboya)

VS

Margaret Wasonga (Mose, Mose)

11. ELC 801/17: Joseph Otieno Ochere (Kerario)

VS

Akongo Owino (Nyambati)

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 50/17: John Ngon Olweru (Oguttu)

VS

Margaret Ogutu & Another (Parties)

2. ELC 374/17: Charles Ajwang Abeti (G.S.Okoth)

VS

Abel Ondiek Oyoo (Oguttu)

3. ELC 503/17: Joyce Akinyi & Others (Kerario)

VS

Seth Odhiambo Odongo (Oguttu)

4. ELC 673/17: Joseph Omburo Apudo (G.S.Okoth)

VS

Mark Otieno & Another (Parties)

5. ELC 41/18: James Munga Owando (Party)

VS

Walter Chwaya Ochieng (Sam)

6. ELC 557/17: Salmon Agutu & Another (Abuodho)

VS

Kristina Jaoko Opondo (Kwanga)

13TH DEC, 2018

MENTIONS/DIRECTIONS

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 368/17: Gedion Seremer Kihare (Kwanga)

VS

Harun Davida Agoha (Party)

2. ELC 316/17: Patricia Obar Onyango (G.S.Okoth)

VS

Isaak Odhiambo & Another (Gembe)

3. ELC 762/17: Samson Odonyi Ndoli (G.S.Okoth)

VS

George Okinyi Okello (Kisera)

4. ELC 384/17: Florence Aluoch Odondi (G.S.Okoth)

VS

Teresa Atieno Seka (Ojala)

5. ELC 102/17: Michael Odhiambo & Another (Jura)

VS

Pamela Adhiambo (Party)

6. ELC 119/17: Dipen Hasmuchal Faldu (Wandago)

VS

David Okongo Obilo (Oguttu)

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 538/17: Esther Robi Chacha (Kerario)

VS

Attorney General & Others (Parties)

2. ELC 558/17: Andericus Rioko Okech (Kisera)

VS

John Oyuaya Olowa (Kwanga)

3. ELC 366/17: Wambura Muturi (Bosire)

VS

Lucas Chacha & Another (Party)

4. ELC 360/17: Alex Owiti Ounda (Kisera)

VS

Joseph Otieno & Others (Abisai)

5. ELC 194/17: Pamela Atieno Adero (Odingo)

VS

Joseph Shikuku Owich (Party)

18TH DEC, 2018

MENTION/DIRECTIONS

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 421/17: Sarah Awinja Okello (Sagwe)

VS

Ibrahim Otieno & Others (Mwalimu)

2. ELC 66/18: David Okinyi Okik (Party)

VS

Michael Okoth & Another (Parties)

3. MISC 46/17: Charles O.Ororia (Nyakwamba)

VS

Domnic Adenyo & Others (Kirui)

4. ELC 714/17: Neema A. Malik (Kisera)

VS

Joseph Ondege & Another (Wandago)

5. MISC 10/18: Esther Bosibori Minyonga (Nyambati)

VS

Sostenus Mboya & Others (Oguttu)

6. ELC 368/17: Gedion Seremer Kihare (Kwanga)

VS

Harun Davida Ogoha (Party)

7. ELC 588/17: Rael Asweto & others (Agure)

VS

Denis Oscar & Others (Parties)

8. ELC 744/17: Jackton Omolo Oyare (Moracha)

VS

Peter Adongo Okongo (Ndege)

9. ELC 214/17: Elijah Ouko & Another (Kanyangi)

VS

Roseline Dola & Others (Omolo)

10. ELC 792/17: George Matiko Chacha (Agure)

VS

Gati Wambura & Another (Opiyo)

HEARING

CASE NO: PARTIES ADVOCATE

1. ELC 578/17: Were Odhul (Party)

VS

Shem Owuor Othina (Kisia)

2. ELC 387/17: Johnson Okita Ongoya (Nyambati)

VS

Japheth Ondiek Ongoya (Oguttu)

3. ELC 717/17: Crestina Ogur Ogot (Sam)

VS

Joshua Nyangacha Abonyo (Kwanga)

4. ELC 450/17: Michael Otieno Okongo (Oguttu)

VS

Lameck Odoyo & Others (Opiyo)

5. ELC 356/17: Magabe Nyohero Mahiri (Abisai)

VS

Charles Mwita Mbusiro (Nyangesoa)

6. MISC 30/17: Peter Kola Chacha (Odingo)

VS

Kenya Commercial Bank (Party)