14TH TO 16TH JULY 2020

IN THE SENIOR RESIDENT MAGISTRATE`S COURT OF KENYA AT BUTERE

CIVIL CAUSELIST FOR 14TH JULY, 2020

BEFORE HON. F. MAKOYO S.R.M, COURT NO. ONE

MENTIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. CC 50/19

LILIAN ACHUNGO EMIRUNDU (MUKISU ADV)

VS

AGRICS FARM INPUTS & CREDIT (ROGO, O. WANGARI ADV)

0930 HOURS

2. CC 120/18

JANE HANIRIETA MUNYENDO (MUKISU ADV)

VS

ABEDINEGO ETINDI ESHIKHULE (NYAIRO ADV)

0935 HOURS

3. CC 65/19

PRISCAH SISI OMUNG’ALA (MUKISU ADV)

VS

UNITED MILLERS LTD (P. M KARANJA ADV)

0940 HOURS

APPLICATIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. SUCC 93/19

MORRIS AMAKOBE SAFU (PETITIONER/RESPONDENT)

VS

CHARLES JUMA WANJALA (OBJECTOR/APPLICANT)

0945 HOURS

2. SUCC 212/19

MENDE ABUTI MARIKO (DECEASED)

&

WILLIAM OKONJI ABUTI (PETITIONER)

0955 HOURS

3. SUCC 78/19

MAKOKHA WANYONJE (DECEASED)

&

DINA OMUYUKA ASHEME (PETITIONER)

1005 HOURS

EXECUTIVE OFFICER

BUTERE LAW COURTS

_________________________________________________________________________________________

IN THE SENIOR RESIDENT MAGISTRATE`S COURT OF KENYA AT BUTERE

CIVIL CAUSELIST FOR 14TH JULY, 2020

BEFORE HON. G. A OLLIMO R.M, COURT NO. TWO

MENTIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. CC 133/17

THOMAS MUDALUNGU MWIMANI (OKEYO OCHIEL ADV)

VS

OTIPA PRISCAH DORINE (P. M KARANJA ADV)

0930 HOURS

APPLICATIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. SUCC 121/17

SABETI MUHATIA MALUNGU (DECEASED)

&

SOLOMON MUGODO BUKHAYA (OSANGO ADV)

0935 HOURS

2. SUCC 48/17

ESMAEL OSORO ONGULE (DECEASED)

&

CHRISTOPHER OCHILO ONGULE (NGAYWA N. & KIBET ADV)

0945 HOURS

3. SUCC 31/19

JOHN SHITOTE OWICHI (DECEASED)

&

REPHER OCHINGWA ANZIYA (PETITIONER)

0955 HOURS

EXECUTIVE OFFICER

BUTERE LAW COURTS

_________________________________________________________________________________________

IN THE SENIOR RESIDENT MAGISTRATE`S COURT OF KENYA AT BUTERE

CIVIL CAUSELIST FOR 16TH JULY, 2020

BEFORE HON. F. MAKOYO S.R.M, COURT NO. ONE

MENTIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. CC 113/12

IBRAHIM WAMBUTSI (MUKISU ADV)

VS

MUMIAS SUGAR CO. LTD (OMAYA ADV)

0930 HOURS

2. SUCC 115/17

PIUS OMUNG’ALA NANDIKULE (DECEASED)

&

ELIZA MAKOKHA OMUNG’ALA (PETITIONER)

0935 HOURS

3. CHILD 8/19

RUTH AKINYI (PLAINTIFF)

VS

PETER ONGULE WERE (J.M MIGOSI ADV)

0940 HOURS

4. ELC 7/20

ERIC TIMOTHY BALONGO (ACHERO MUFUAYIA ADV)

VS

UNITED MILLERS LTD (OSANGO ADV)

0945 HOURS

APPLICATIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. SUCC 145/18

RESI OWANO SECHELE & HAMMY MATULA (WASUNA ADV)

VS

FESTO OYENGO OBONGO (OBJECTOR)

0950 HOURS

2. ELC 16/20

STEPHEN OMUSI ONDONDO (PLAINTIFF)

VS

OKUNDA AKHATOLWA & ANOTHER (DEFENDANTS)

1000 HOURS

3. SUCC 107/19

JOSHUA MUCHENI NAMBWENYA (DECEASED)

&

DORCAS ATIENO OFIRO (PETITIONER)

1010 HOURS

EXECUTIVE OFFICER

BUTERE LAW COURTS

_________________________________________________________________________________________

IN THE SENIOR RESIDENT MAGISTRATE`S COURT OF KENYA AT BUTERE

CIVIL CAUSELIST FOR 16TH JULY, 2020

BEFORE HON. G. A OLLIMO R.M, COURT NO. TWO

MENTIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. CC 50/15

RAMADHAN MABIALE KASSIM (MUKISU ADV)

VS

EVERLYNE ANAKAYA & ANOTHER (R. OMAR ADV)

0930 HOURS

2. SUCC 305/18

ALINDA WERIMO (DECEASED)

&

ELPHAS MBUKHA HERBERT (PETITIONER)

0935 HOURS

3. SUCC 9/19

HARRISON AURA MANG’ULA (DECEASED)

&

SARAH ORANGA AURA (PETITIONER)

0940 HOURS

4. CC 51/19

NELSON OTIPA MAKOKHA (MUKISU ADV)

&

ANTHONY OKELLO OLOO (K.N WESUTSA ADV)

0945 HOURS

5. CC 70/19

SEBII ODINGA & SAMWEL MISIKO (MUKISU ADV)

VS

DORINE NAMUKHULA OKOMA (E.K OWINYI ADV)

0950 HOURS

6. CC 88/19

SALIM WANZALA (MUKISU ADV)

VS

MOSES MAKOKHA OKUMU (MOSE, MOSE & MILIMO ADV)

0955 HOURS

APPLICATIONS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. SUCC 23/19

FESTUS OMUSUNDI ANGARA (DECEASED)

&

VIOLET M. OMUSUNDI & RAEL A. OMUSUNDI (PETITIONERS)

1000 HOURS

2. SUCC 160/19

OPONDO OWINY (DECEASED)

&

ROMLUS OKWIRI OPONDO (PETITIONER)

1010 HOURS

3. SUCC 473/18

SHOMUNDA OKUNYANYI (DECEASED)

&

AMBROSE OKUNYANYI MAKOMERE (PETITIONER)

1020 HOURS

4. CHILD 10/20

JACQUILINE ANZETSE OLUOCH (R. OMAR ADV)

VS

BENARD OTUOMA OCHIENG (DEFENDANT)

1030 HOURS

HEARINGS

CASE NO.

PARTIES

TIME SCHEDULE

1. CC 10/16

ANNE ANDAMBI KATAKA (NAMATSI ADV)

VS

JULIA NYAKOWA OKWASUMI (J.I KHAYUMBI ADV)

1040 HOURS

EXECUTIVE OFFICER

BUTERE LAW COURTS