11TH TO 14TH DECEMBER 2017

REPUBLIC OF KENYA

IN THE ENVIRONMENT & LAND COURT OF KENYA AT KAKAMEGA

CAUSE LIST FOR 11TH TO 14TH DECEMBER 2017

BEFORE HON N.A MATHEKA (JUDGE)

MONDAY 11TH DECEMBER 2017

1. ELC 236/14 AUTHER JUMA VRS SHEM MULATI

2. ELC 230/14 NJIRIMANI KHALUMA VRS MAKOKHA KHASATS

3. ELC 234/14 ERNEST MUNIALO VRS FELIX WANYAMA

4. ELC 237/14 ASHA MAKOKHA VRS SILVANUS NGOMBE

5. ELC 235/14 ANDANJE PERTO VRS MICAH WEMANYA

6. ELC 228/14 SAMUEL MALOBA VRS ABSOLOM NGAIRA

7. ELC 231/14 ROSELAN NYANGWESO VRS ALEX MBECHE

8. ELC 233/14 PAUL ISIAO VRS AKALA SHIRI

9. ELC 229/14 PETER WAKABA VRS KCB

10. ELC 249/14 REUBEN LITALI VRS PETER IMBUKUMI

11. ELC 250/14 OMBISA OMENYA VRS ODOPI LIBOYI

12. ELC 238/14 EARNEST ASUNDWA VRS SETH IMBOSA

13. ELC 246/14 FILIS OWENDI VRS BENARD MALENYA

`

MENTION

1. ELC 275/17 MANOAH LIKHANGA VRS BENSON LUUMBA

(M/s MukavaleAdv) (M/s GetandaAdv)

2. ELC 103/17 EDWARD SHAVANJI VRS MALAKI AKAMWA

(M/s WangatiaAdv) (M/s AtuloAdv)

3. ELC 111/17 AGGREY MAKANGA VRS STANLEY NASIO

(M/s MakokhaAdv) (M/s MateteAdv)

4. ELC 493/14 RAMADHAN MAKOKHA VRS ENOKA WAJAKO

(M/s AkwalaAdv) (Party)

5. ELC 186/15 PHILIP AMIGA VRS SOLOMON KAVITA

(M/s NandwaAdv) (Party)

6. ELC 397/14 PROTUS MALOVA VRS LUCIA KUTUYA

(M/s MukavaleAdv) (Party)

7. ELC 138/16 FRANCIS OMONDI VRS PETER AKAMU

(M/s NyumbaAdv) (M/s LuchivyaAdv)

8. ELC 631/14 JOSEPHAT NUHU VRS LIYANZER ROSE

(M/s MukavaleAdv) (M/s KiveuAdv)

9. ELC 247/16 LEA SHILIANGO VRS RONNY SANDE

(M/s MarisioAdv) (M/s KhayumbiAdv)

10. ELC 34/15 AGOSTINO MONYI VRS HELLEN OBUSU

(M/s GetandaAdv) (M/s MukabwaAdv)

11. MISC 38/17 NATHAN KUTOTO VRS SAMSON CHAPIA

(M/s M/s WekuloAdv) (M/s KamauAdv)

APPLICATION

1. PET 23/16 BEVERLYN WAMBURI VRS DAVID KIPROTICH

(M/s EmillyAdv) (Party)

2. ELC 284/17 PATRICK CHIMELI VRS JULIAS MWALE

(Party) (M/s KibunjaAdv)

3. ELC 351/13 CLEMENT OTANGA VRS ABRAHAM INGATI

(M/s MashetiAdv) (M/s OndiekiAdv)

HEARING

1. ELC 65/17 MOGANDA MOKARACH VRS JORAM MWANJE

(M/s RautoAdv) (M/s KiveuAdv)

2. ELC 15/17 REUBEN ALI VRS BEARTICE KHASOH (M/s YuyaliAdv) (M/s NyamberegaAdv)

3. ELC 163/13 GODFREY OUMA VRS EMMANUEL MAKOK

(M/s LuchivyaAdv) (Party)

4. ELC 661/14 GEORGE BISAHO VRS ALFRED IKAMBILI

(Party) (Party)

5. ELC 106/13 JOHN NANDWA VRS PATRICK ALUKWE

(M/s WesutsaAdv) (M/s NazushiAdv)

WEDNESDAY 13TH DECEMBER 2017

DISMISSAL

1. ELC 205/14 MARY TERESA VRS ZABLON KUNGU

2. ELC 227/14 SUMMY AFUBWA VRS FRANCIS INGANGA

3. ELC 222/14 JACKSON ELIJAH VRS JEROME YOUTH PL

4. ELC 223/14 RICHARD AKWESERA VRS MAURICE AMOGOLA

5. ELC 226/14 MWANATENA AUMA VRS P.A.A

6. ELC 214/14 JAMES AVOMBA VRS EDWARD MILDZA

7. ELC 294/14 BENEDICT LUHEYIA VRS CHRIS ESABU

8. ELC 209/14 FATUMA WERE VRS ABDALA AMISI

9. ELC 292/14 NUHU YOYA VRS PAUL WAGA

10. ELC 298/14 SYLVESTER KWEYU VRS PATRICK OMOLLO

11. ELC 295/14 JACOB AURA VRS DANIEL ALUSHOL

12. ELC 213/14 ERNEST IMBOGA VRS JULIAS JUMA

13. ELC 212/14 ELIKANA OLIESHI VRS JULIAS TINDI

14. ELC 221/14 NICHOLUS LUMUMBA VRS DISHON CLEPA

15. ELC 211/14 FRANCIS RASA VRS SAMUEL MBUGUA

16. ELC 208/14 SAMSON OYALO VRS MASINDE MBAYAKI

17. ELC 290/14 TOMASI MUDEREMA VRS JOSEPH ANGOYA

18. ELC 288/14 JAIRUS MALOBA VRS SALOME NAFULA

19. ELC 204/14 JAMES ASUMWA VRS JUSTUS MOI

20. ELC 293/14 GODFREY MUSINDI VRS MANASE SABALA

MENTION

1. ELC 333/17 SAID ALI VRS ISAAC CHUMA

(M/s Momanyi Adv) (M/s ChungeAdv)

2. ELC 41/13 JUSTUS SHILULI VRS SOLOMON AHINDUKH

(M/s AndiaAdv) (M/s MukavaleAdv)

3. ELC 392/17 MACKAY NANDWA VRS JOSEPH ABONGO

(Party) (Party)

4. ELC 106/15 LAURENT TENDWA VRS BON SHILOYA

(M/s FwayaAdv) (M/s MukavaleAdv)

5. ELC 21/16 CALISTUS BUHURU VRS PATRICK LIDALI

(Party) (Party)

6. ELC 220/15 MARK SAINA VRS EZEKIEL SAINA

(Party) (M/s KeyonzoAdv)

7. ELC 182/13 YAKOBET NECHESA VRS BEATRICE AUMA

(M/s GetandaAdv) (M/s KhayumbiAdv)

8. ELC 280/17 CHRIS INGOSI VRS CHARLES WANGU

(M/s Momanyi Adv) (M/s FwayaAdv)

9. ELC 72/14 YUSUF CHITUYI VRS SILVANUS LUKOKO

(M/s Momanyi Adv) (M/s AnziyaAdv)

10. ELC 267/14 ROSE AKELO VRS JOSEPH ODOTE

(M/s AbogeAdv) (Party)

11. EKC 168/14 BENINAH MASINGU VRS MAURICE OTUN

(M/s AkwalaAdv) (M/s MukavaleAdv)

12. ELC 29/16 JULIAS ICHELA VRS PATRICK SEDI

(Party) (M/s AndiaAdv)

13. ELC 331/14 ISADIA WASANGALE VRS HELLAN MUHIGA

(M/s AkwalaAdv) (Party)

14. ELCA 20/17 LUCAS KIVUNAGA VRS LUCAS OMOLLO

(M/s MusiegaAdv) (M/s NyangaAdv)

15. ELC 312/13 HARUN MATSULU VRS DAVID OYALO

(M/s NandwaAdv) (M/s MukavaleAdv)

APPLICATION

1. ELC 325/17 MARGARET MALOBA VRS ELIZA BUTEGE

(M/s OtsiulaAdv) (M/s OmayaAdv)

2. ELC 362/17 FRED NAMATSI VRS GODFREY MUKOL

(M/s MukavaleAdv) (M/s MulesheAdv)

HEARING

1. ELC 130/16 PETER WASWA VRS LAWRENCE DAUD

(M/s Momanyi Adv) (Party)

2. ELC 377/13 JOTHAM MAYODI VRS HERBERT JUMA

(M/s MusiegaAdv) (Party)

3. ELC 129/12 JULIAS MUSUNDI VRS FRANCIA AKINDA

(M/s FwayaAdv) (M/s AndiaAdv)

4. ELC 93/16 SALIM NYONGESA VRS CHARLES SIFUNA

(M/s Momanyi Adv) (M/s MulesheAdv)

5. ELC 317/15 RUFUS SHIROYA VRS YUSUFU KHATETE

(M/s MukavaleAdv) (Party)

THURSDAY 14TH DECEMBER 2017

MENTION

1. ELC 204/17 R.T.A SICIETY OF KENYA VRS MMUST

(M/s MuthomiAdv) (M/s MunyaoAdv)

2. ELC 191/16 JOSEPH AMBANI VRS HENRY LUBANGA

(M/s FwayaAdv) (M/s AkwalaAdv)

3. ELC 304/14 CHIBEU AMBOGO VRS MUTEVES LUBWA

(M/s KhayumbiAdv) (M/s KiveuAdv)

4. ELC 272/17 BILHA GAHUYA VRS THE A.G

(M/s AmasakhaAdv) (Party)

5. ELC 75/12 NATHAN ANDUKU VRS DICKSON JUMA

(M/s ShifwokaAdv) (M/s OmukundaAdv)

6. ELC 258/17 RISPER MUKITSA VRS ELLAM ODERA

(Party) (Party)

7. ELC 257/15 DAVID KELI VRS MMUST

(M/s MilimoAdv) (M/s MunyaoAdv)

8. PET 7/16 EDWARD KARANJA VRS CNTY GOVT OF KK

(M/s Emily Adv) (M/s NamatsiAdv)

9. JR 7/17 THE A.G VRS GEORGE PETER

(Party) (M/s OwinoAdv)

APPLICATION

1. ELC 380/17 MIRIAM MUSIMBI VRS JANET VUGUTSA

(M/s NyangaAdv) (Party)

2. ELC 54/13 GREGORY MUTACHI VRS KWEYU OKUMU

(M/s Momanyi Adv) (M/s NandwaAdv)

3. ELC 117/16 MARY ODUOR VRS CAROLYNE AUMA

(M/s AnyangoAdv) (Party)

4. ELC 413 ANDREW OKOTSE VRS ANDREW AMUKOWA

(M/s MutokaAdv) (Party)

HEARING

1. ELC 353/14 ZUBRETTA ATAMBA VRS LIVINGSTONE SHIK

(M/s Onyango Adv) (Party)

2. ELC 34/14 APOLO MOSES VRS JAVAN OKUTOYI

(M/s GetandaAdv) (Party)

3. ELC 215/14 SOLOMON LUTOME VRS YOHANA WALUVE

(M/s KiveuAdv) (M/s ShilenjeAdv)

4. ELC 253/16 RONALD ONYANGO VRS JACK OWINO

(M/s Onyango Adv) (M/s OmolloAdv)

5. ELC 193/14 MANOAH SHEMBE VRS SHANGO CHEMCHE

(M/s MukavaleAdv) (M/s KraidoAdv)

6. ELC 317/17 STANLEY KIKUYU VRS ZEBEON MAKONGE

(Part) (Party)

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT KAKAMEGA