24TH SEPTEMBER TO 4TH OCTOBER 2018

 

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 24TH SEPT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

MISC 9/18

ALI FARAH

VS

OUMA MAURICE OTIENO

2.

490/17

PHILIP K. OLE PERRIO(GM NYAMBATI ADV)

VS

JOSEPH MBAATI KIMPUK

3.

49/18

DANIEL KIPYEGON

VS

JOSEPH KIRUI(KOECH J.K)

4.

PETY 5/18

DAVID NKOITOI OLE KIPINTOI(O.M OTIENO)

VS

DIRECTOR OF LANDS ADJ TRANSMARA EAST(HON AG)

5.

249/17

NARIKU ENOLE KIMAYUA(OLE YENKO ADV)

VS

EMILY ENOLE SANOYA

6.

489/17

JOSEPH NAITIPA(OGUTU MBOYA)

VS

JEREMIA SAOLI(BIGOGO ONDERI)

7.

PET 23/17

KIKANAE SAAYIOI(KUDATE NCHOE)

VS

WILIAM LETINA(

8.

302/17

LABOSO BALACHI(O.M OTIENO)

VS

THE LAND REGISTRAR(HON AG)

9.

304/17

TALEO OLE KALAMOYO(ABOKI BEGI)

VS

JOEL MATINI

10

JR 3/18

PEIPEI OLE MOSIKO(OGUTU,OCHWANG)

VS

THE LAND REGISTRAR(HONM AG)

APPLICATION

1.

270/17

TITAME OLE SANKEI

VS

JOHNSON KIPTUMAI(JOHNSON KIMUTAI)

2.

JR 2/18

ABDUL KADERR& ANOTHER(MBUTHIA KINYANJUI)

VS

BASHIRR HAJI

3.

497/17

JAMES OLOKEYIAI SERIANI(OGUTU OCHWANG)

VS

OLE NKOLIAI & OTHERS

4.

PET 9/18

WILSON KITIRAP(P.SANG ADV)

VS

DIRECTOR OF LANDS ADJ

HEARING

1.

53/18

SAMUEL KONES(LUBELA ASS ADV)

VS

JOHSON K. LANGAT

2.

511/17

JOSEPH KAAPEI(OGUTU MBOYA)

VS

SIMON SWAKEI KAAPEI(O.M OTIENO)

3.

514/17

FRANCIS KIPROTICH(KOECH JK)

VS

DAVID CHEPKWONY(O.M OTIENO)

4.

463/17

JOHN ORETU OLE KASHUEL(OGUTU MBOYA)

VS

PHILIP LEMISO

5.

341/17

PETER OLE NTURURU(OGUTU MBOYA)

VS

JOSEPH RENOI SANKEI(O.M OTIENO)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 25TH SEPT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

PET 10/18

KITILAI OLE NTUTU (KOCEYO ADV)

VS

COUNTY GVNMNT OF NAROK(KEMBOY LAW)

2.

58/17

ITUIKU FARMERS(GITHUI & CO ADV)

VS

ELIJAH MISOI & OTHERS(LEL ADV)

3.

531/17

NELSON KOINET(NAIKUNI NGAAH)

VS

TELKOM KENYA LTD(ISEME KAMAU)

4.

306/17

COUNTY GVNM OF NAROK(KEMBOY LAW)

VS

HON JAMES KAITET OLE KIOK& OTHERS(GITHINJI

5.

288/17

ONKWARE OMWENGA(OMBAT & OMBATI)

VS

KONOI SAPAI(OGUTU MBOYA)

6.

APEAL 5/18

DENIS NAISHO(KIPTOO ADV)

VS

ANWARALI KASSAM& ANOTHER(KAMWARO ADV)

7.

31/18

JOHN KAMANGA & OTHERS(KTK ADV)

VS

NGURMAN LTD & OTHERS(AHMED NASSIRR)

8.

32/18

NGURMAN LTD(AHMED NASIIR)

VS

HON DAVID NKEDIANYE & OTHERS

APPLICATION

1.

JR 7/17

JONATHAN KENANA

VS

CMS COURT NAROK

2.

MISC 8/18

JOSEPH LETOYA MUTERO(J.MARTIM ADV)

VS

SAMSON LEDAMA MUREOR& OTHERS

3.

54/18

FATUMA MOHAMED

VS

AMINA ABDI HAJI

HEARING

1.

65/17

LANGAT KIPKEMOI(J.MARTIM)

VS

MASEYA OLOLOLMAITAI

2.

389/17

SARUNI MATU & OTHERS(NKUNJA KABERIA & CO ADV)

VS

STANLEY KOONYO

3.

409/17

MIRIAM MARTIM(KIPLENGE KURGAT ADV)

VS

MARGARET NGUGI(LEL ADEV)

4.

165/17

FLORENCE KURIA& ANOTHER(MBURU MACHUA ADV)

VS

JOEL KIPKOSGEI CHIRCHIR(J.A SIMIYU ADV)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 26th SEPT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

APEAL 2/18

JAMES KIMANI KIHARA & OTHERS(NAMUNYAK NKURRUNAH)

VS

JOSEPH THUKU KIMANI(KIPTOO & CO)

2.

APEAL 11/17

NEPATAO OLE NABAALA(KARANJA MBUGUA)

VS

JOSEPH MARERU

3.

PET 8/18

JIMMY LUCA

VS

CHAIRMAN LESHUTA ADJUDICATION SECTION

4.

353/17

NYAMACHE FACTORY(NYACHIRO ADV)

VS

OLE SARUNI TUNAI & OTHERS

APPLICATIONS

1.

MISC 10/18

REP

VS

COUNTY GVNMNT OF NAROK(KEMBOY LAW ADV)

FORMAL PROOF

1.

20/18

PETER KABUI(KERONKO ADV)

VS

ALEX MAINA

HEARINGS

1.

27/17

SIMON OLE KAMUYE(P.K NJUGUNA)

VS

LEMY OLE KAMOYE(KARANJA MBUGUA)

2.

PET 14/17

SAMSON OLE TINA(O.M OTIENO)

VS

DIRECTOR LAND ADJ & SETLEMENTS& OTHERS(HON AG)

3.

78/17

JORAM OLE SANKEI(KARANJA MBUGUA)

VS

ESTHER MORAA

4.

273/17

KAANA KARUME CO LTD(HARISON KINYANJUI)

VS

SAMSON KARINO OLE NAMPASO(LEINA MORINTAT)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 27th SEPT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

245/17

ENDOINYO KITI KUTO GROUP RANCH

(KENANI & CO ADV))

VS

MURKIVEN OLOLMAITAI(GODON OGOLLA)

2.

APEAL 16/17/17

ROBERT MUNJA(GEOFREY OTIENO)

VS

EDWIN SIRONKA(GEOFREY OTIENO)

3.

50/18

SUMBI MALMALE(ONDUSO)

VS

MOSES OLE KIPENO(LEINA MORINTAT)

4.

PET 1/17

AHMED SULEIMAN(AGINA ADV)

VS

COUNTY GVNMNT OF NAROK(KEMBOY LAW)

APPLICATION

1.

24/18

MOITA WOMEN GROUP

(NYAMORI NYASIMY)

VS

KENEDY SANINGO

(IN PERSONS)

2.

321/17

NAISARISARU ENE OLOLDAPASH(OGUTU MBOYA)

VS

ELIAS NGENO SEPEPIAN(BIGOGO ONDERI)

         

HEARING

1.

PET 12/17

TURERE OLE TIKANI(KAGUCIA ADV)

VS

HON AG

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 27TH SEPT 2018 AT 9.00AM

HON HOSEA NGANGA(DR)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

566/17

JENIFER KOTIKASH(NAIKUNI NGAAH)

VS

NDERITU NGWATA

TAXATION

1.

29/18

SIMON SAYIALEL TURASHA(MEINGATI &CO ADV)

VS

NICHOLAS NGIGI KASHU(LILIAN NCHOGU ADV)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 1ST OCT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

578/17

KIMULGUL S,H,G(NJIRU BONIFACE ADV)

VS

PARSAPAET OLE KARIA(OLE YENKO ADV)

2.

247/17

NTALEMEA OLE KIMORGO(LEINA MORINTAT)

VS

SIRERE OLE MPUSIA(KIPLENGE KURGAT)

3.

46/17

OLDE NAADOKILA& OTHERS(KARANJA MBUGUA)

VS

OLE MESHUKO& OTHERS(KIPLENGE KURGAT)

4.

14/18

JOSEPH TESOL ROTICH(LEL ADV)

VS

JACOB SANG & OTHERS

FORMAL PROOF

1.

33/18

MALIT ARAP KYUOGOT(MARTIM ADV)

VS

KULANKASH OLE RINYAI

2.

11/18

JULIUS MAINKA OLE NTAYIA(ONDUSO ADV)

VS

MIREN OLE ENKO

HEARINGS

1.

PET 268/17

REGISTERED REPS OF MAJI MOTO(BIRIQ ADV)

VS

MATUNKE DAVID MAYONE & OTHERS(LEL ADV)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 2ND OCT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

PET 5/17

PETER MBORO

(KANYI NGURE)

VS

KARINO OLE SAPURR(P.K NJUGUNA)

2.

PET 4/17

WANJIRU MBURU(MUGERIA LEMPAA)

VS

MWORONA OLE POKARE

(KAMWARO)

3.

264/17

PAUL SAOLI(ELIZABETH WANGARE)

VS

SOITARA OLE SAOLI(GEOFRY OTIENO)

4.

90/17

STANLEY OLONANA NTUTU(KINOTI KIBEI ADV)

VS

KINGDOM KENYA LTD(ORARO ADV)

HEARING

1.

JR 1/18

REP

VS

CABINET SEC FOR LANDS & OTHERS(HON AG)

2.

210/17

TERERE OLE MALOI(SOLONKA ADV)

VS

JOSEPH NJOROGE & ANOTHER(J.MARTIM ADV)

 

DEPUTY REGISTRAR

NAROK H.COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 3RD OCT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

MENTIONS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

466/17

MICHAEL LINKAT & OTHERS(OGUTU MBOYA)

VS

DAVID LEBOO & OTHERS(OGUTU OHWAL AV)

2.

309/17

DANIEL OLE KANASA(ABOKI BEGI)

VS

BHAVIN ASMAN GUDIKA(OGUTU MBOYA)

3.

48/18

KONOI OLE NANGIDA(O.M OTIENO)

VS

PARSALOI OLE NCHILI

HEARINGS

1.

441/17

OLE SANTIYIA KALEMA(O.M OTIENO)

VS

NKIOSWA OLE MEMUSI(OGUTU MBOYA)

2.

587/17

STEPHEN WAWERU THUO(BOWRY & CO ADV)

VS

ISAAC MUSA ADAM(WACHIRA WAITHAKA)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK HIGH COURT

REPUBLIC OF KENYA

ENVIRONMENT & LAND COURT AT NAROK

CAUSE LIST FOR 4TH OCT 2018 AT 9.00AM

HON JUSTICE MOHAMMED KULLOW (J)

HEARINGS

S.NO

CASE NO.

PLAINTIFF

 

DEFENDANT

1.

462/17

WILIAM KIPYEGON(O.M OTIENO)

VS

ZAKARIA NJENGA

(GITHUI ADV)

2.

284/17

FRANCIS OLOTUYA(OGUTU MBOYA)

VS

MOIKO OLOIPUTA MAROI(O,M OTIENO)

3.

PET 3/18

TOMITO TANKO ADV(OGUTU MBOYA)

VS

CHIEF LAND REGISTRAR TRANSMARA

4.

368/17

ERICK SAITOTI LATON(NYACHOTI ADV)

VS

JAMES LATON KONCHELA(G.M NYAMBATI ADV)

DEPUTY REGISTRAR

NAROK HIGH COURT