8th April 2019 – 10th April 2019

 

REPUBLIC OF KENYA

JUDICIARY

IN THE ELC COURT OF KENYA AT NYAHURURU

CAUSE LIST FOR 8TH - 10TH APRIL, 2019

BEFORE: HON. LADY JUSTICE MARY C.OUNDO – E.L.C JUDGE

MONDAY 8TH APRIL 2019

MENTIONS (SERVICE WEEK)

1. ELC JR. 3/17 JAMES N. MUTIGA VS VIRGINIA M. THEURI & ANO.

(WAICHUNGO MARTIN & CO)

2. ELC MISC. 7/17 ROSE N. RAGORI VS REGISTRAR OF LANDS NANYUKI

(JALENY & CO)

3. ELC MISC 8/17 KENNETH N. NDAMBO & 6 OTH. VS GEORGE W. KANGETHE

(OCHWERI, NGAMATE & CO)

4. ELC MISC. 9A/17 NORA K. LUSENO VS NYERI PROVINCIAL LANDS DISPUTE

TRIBUNAL (MUNENE CHEGE & CO)

5. ELC MISC. 9B/17 RUTH W. WAIHENYA VS THE DISTRICT LANDS REGISTRAR & 2 OTHERS (NDEGWA WAHOME & CO)

6. ELC MISC. 11/17 PETERSON C. MACHARIA VS NJOGU MANGETHI & ANO.

(WAIKENYA & CO) (IN PERSON)

7. ELC 9/19 GUCOKANIRIRIA K. TRADERS & FARMERS LTD

(NJUGUNA K. NDUHUI & CO)

VS

THE ATTORNEY GENERAL & 2 OTHERS

(IN PERSONS)

 

TUESDAY 9TH APRIL 2019

MENTIONS (SERVICE WEEK)

1. ELC MISC. 5/17 STANLEY G. GIKONYO VS THE NATIONAL LAND COMMISSION (A.G) (PATRICIA W. MUNDIA & CO)

2. ELC 5/17 LAIKIPIA UNIVERSITY -VS- REGISTERED T. OF CHILD WELFARE

(M/S NDEGWA WAHOME & CO) (M/S LAWRENCE M. MBABU & CO)

3. ELC 216/17 JOSEPH W. NGURU VS STEPHEN G. NGURO & ANO.

(LAWRENCE MWANGI & CO) (WANGECHI WANGARE & CO)

4. ELC 224/17 MUHOTETU FARMERS LTD VS JOHN M. NDERITU

5. ELC 10/18 PETER M. GICHAMBA VS GRACE N. KAMAU

(WANDAI MATHEKA & CO) NDEGWA WAHOME & CO)

6. ELC 25/18 EUNICE N. NJOROGE VS DAVID K. NJOROGE

(E.N. MUGU & CO) (E.W. NDEGWA & CO)

NOTICE OF MOTION

1. MISC. ELC 1/19 KENNETH A. E. A. AKIBAYA VS JOSEPH M. MUNDU & 19 OTHERS. (KIPRUTO GITAU & CO) (D.K. KABURU & CO)

HEARINGS

1. ELC 373/17 SALOME W. KIBUI -VS- HELLEN N. WAMBUA

(M/S MARTIN WAICHUNGO & CO) (IN PERSON)

2. ELC 39/18 MONICAH NYAWIRA WAHOME -VS- VERONICAH WAMBUI

(SUYIANKA LEMPAA&CO.ADV) (NJIRU BONIFACE &CO.ADV)

3. ELC 50/18 &54/18 DAVID KIMENGERE &OTH -VS- ANGELA WAIRIMU

(WACHIRA WAMAHIU &CO.) (KITHEKA &CO.ADV)

RULING

1. HCCC 30/17 SAMUEL K. MWAURA & OTH . -VS- STANLEY N. KARIUKI & OTH.

(WAMBEYI MAKOMERE & CO.) (GITHUI & CO.)

JUDGEMENTS

1. ELC 39/18 MONICAH NYAWIRA WAHOME -VS- VERONICAH WAMBUI

(SUYIANKA LEMPAA&CO.ADV) (NJIRU BONIFACE &CO.ADV)

WEDNESDAY 10TH APRIL 2019

MENTIONS

1. ELCA 17/17 ANASTACIA KINGURI & ANOTHER VS STEPHEN MUIKAMBA

(M/S WAICHUNGO & CO) (M/S GAKUHI CHEGE & CO)

2. ELC 8/17 MARY W. MWANGI VS MARY W. KAMIRA

(SIGLAI JOEL & CO) (GAKUHI CHEGE & CO)

3. ELC 303/17 MARGARET M CHEGE VS LANDS FUND BOARD & OTH

(M/S NJOROGE KUGWA & CO)

4. ELC 346/17 JAMES GITAU -VS- ANN WANJIRU KINYANJUI

(CHUMA MBURU &CO.ADV) (SIMIYU &CO.ADV)

5. ELC 509/17 THOME FARMERS CO NO. 4 LTD VS FARM OF FAITHY INV LTD (M/S WAICHUNGO MARTIN &CO.ADV) (LAWRENCE MWANGI & CO)

6. ELC (OS) 5/19 SUSAN N. MBURU VS AGNES M. KARAYA

(WAICHUNGO MARTIN & CO)

HIGHLIGHTING SUBMISSIONS

1. ELC 58/18. KAGWE TEA FACTORY VS GRACE J. KIPCHOIM&85OTHERS

(TRIPLE O KLAWLLP)

NOTICE OF MOTION

2. ELC PET. 1/19 JOSEPH M. KABIRU & ANO. VS PATRICK K. KARANJA

(DAVID OKOYO & CO)

2. ELC 16/19 SMART PIONEERS FARM LTD VS PETER M. NGUGI & 3 OTHERS (WAWERU NYAMBURA & CO)

3. ELC 17/19 HANNAH W. IRUNGU VS RUFUS K. IRUNGU

(HARI GAKINYA & CO)

HEARINGS

1. ELC 324/17 NANCY W.GATHURI VS DAVID N.MBURU &ANO.

(M/S NJUGUNA KAMANGA) (M/S MAINA NGAMIYAU&CO)

2. ELC. 317/17 NEW MUKEU FARMERS CO. LTD -VS- KELVIN KARANJA & 7 OTHERS

(M/S MBECHE & CO.) (M/S MURIMI & CO.)

RULINGS

1. ELC 182/17 MARION N.MACHARIA VS SILIBWET PRI.SCHOOL & 3OTHERS

(MURIMI,NDUMIA,MBAGO CO.ADV.)

2. ELC 456/17 FRANCIS W. MBOCHI -VS- WILLIAM N. KIMANI

(MWAURA SHAIRI & CO.) (WAICHUNGO M. & CO.)

JUDGEMENTS

1. ELC 40/18 KIMARU NJOROGE &ANOTHER -VS- MARY MUGURE KAMAU

(KARIUKI MWANGI &CO.ADV) (GAKUHI CHEGE &CO.ADV)

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT OF KENYA

NYAHURURU