6TH TO 10TH MAY 2019

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT GARISSA

DAILY CAUSE LIST FOR 6th MAY, 2019

ELC DIVISION

AT 8.30 AM

BEFORE HON. ENOCK CHERONO – JUDGE

MENTION

  1. MISC 2/18 – RAYA COMMUNITY & MINISTRY OF ENERGY & 5 OTHERS

(ODHIAMBO TALAM & CO. ADV)

2. ELC 65/17 – ABDULLAHI MUHUMED VS HAKAR BASHIR & 3 OTHERS

3. ELC 1/19 – ABDIWAHAB ALI VS JAMIA MOSQUE

(HASSAN MADOWO SAID ADV) (CP ONONO & CO. ADV)

HEARING- APPLICATION

1. ELC 28/17 – ABDULLAHI YUSSUF VS HUSSEIN DALDAL & 18 OTHERS

(ARTHUR INGUTYA & CO. ADV) (STEPHEN G WANYOIKE & CO.ADV)

2. ELC 33/17 JAMES MBUVI VS MUSEE KEIMBURU & 3 OTHERS

(J.K. MWALIMU CO. ADV) (C.K. NZILI CO ADV – 1ST DEF)

NOTICE TO SHOW CAUSE

  1. ELC 34/17 - ABDULLAHI HAJI & 4 OTHERS VS ROBLE HAJI & 3 OHERS

(HASSAN LAKICHA ADV) (DUNCAN MUYODI ADV)

DEPUTY REGISTRAR

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT GARISSA

DAILY CAUSE LIST FOR 7TH MAY, 2019

ELC DIVISION

AT 8.30 AM

BEFORE HON. ENOCK CHERONO – JUDGE

HEARING - APPLICATION

1. ELC 2/19 – KOSAYE FARM VS HASSAN JIRROW & 8 OTHERS

(ABDIRIZAK & CO.ADV) (BAKE HASSAN & CO. ADV – REP ALL DEF)

  1. ELC 3/19 – MOHAMED DADO & 2 OTHERS VS IDRIS MUHUMED & 6 OTHERS

(ASHIOYA MOGIRE & AKATHA CO. ADV)

  1. ELC PET 4.19 – MOHAMED SHUKI & 61 OTHERS VS MDR COUNTY GOVT & 4 OTHERS

(AYIEKO KANGETHE & CO.ADV) (ISSA & CO.ADV-1ST RESP)

  1. MISC 3/19 – MOHAMED SHUKI & 61 OTHERS VS MDR COUNTY GOVT & 4 OTHERS

(AYIEKO, KANGETHA & CO. ADV)

  1. MISC 2.19 – REPUBLIC VS DIRECTOR OF LANDS & 4 OTHERS
  2. ELC 18/18 – MOAHMED ALI VS GARISSA MAIZE MILLERS

(GARANE SOMANE & CO. ADV) (J.OTIENO & CO. ADV)

NOTICE TO SHOW CAUSE

  1. ELC 23/17 – JIBAL ABDISAMO VS CDF COMITTE GRP & 2 OTHERS
  2. ELC 9/17 – SAMMY MANZI VS JOHNES MWANZYA

(CK NZILI CO ADV)

DEPUTY REGISTRAR

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT GARISSA

DAILY CAUSE LIST FOR 8TH MAY, 2019

ELC DIVISION

AT 8.30 AM

BEFORE HON. ENOCK CHERONO – JUDGE

HEARING – MAIN SUIT

1. ELC 10/17 - AHMED DOLAL & 3 OTHERS VS KENGEN & ANOTHER

(GARANE SOMANE & ADV) (CP ONONO ADV – 2ND DEF) (NCHOGU OMWANZA ADV – 1ST DEF)

2. ELC 7/18 - FATUMA FARAH VS ISSACK MAHAT & 2 OTHERS

(HASSAN N LAKICHA & CO.ADV) (MUTTTSYA & CO.ADV- 1ST DEF)

HEARING – APPLICATION

  1. ELC 21/18 – MUNICIPAL COUNCIL OF GSA VS AHMED SAID MOHAMED

(PAUL MWANGI CO.A DV) (J.K MWANGI & CO. ADV)

  1. ELC 66/17 – GIDEON KITHOKA VS KASYOKA MUUSYA & ANOTHER

(KINYUA MWANIKI & WANAINA)

  1. ELC 4/11 - HUSSEIN MOHD & OTHERS VS BARISA SHINA & OTHERS

(CP ONONO CO ADV) (NYAMU & NYAMU CO ADV)`

NOTICE TO SHOW CAUSE

  1. ELC 3/17- RADU MAMAYE VS SALIM JILLO & 2 OTHERS
  2. ELC 39/17- NYAGA MASAI VS KITHEKA KIRIA

DEPUTY REGISTRAR

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT GARISSA

DAILY CAUSE LIST FOR 9th MAY, 2019

ELC DIVISION

AT 8.30 AM

BEFORE HON. ENOCK CHERONO – JUDGE

MENTION

1. ELC 2/18 – MOHAMED IBRAHIM & 5 OTHERS ALI VS MDR COUNTY GOVT & 6 OTHERS

(AYIEKO, KANGETHA & CO. ADV) (ISSA & CO. ADV- 1ST DEF)

PRE-TRIAL

  1. ELC 9/18 - ABDINOOR SHURIE VS HALIMA BUNDID

(GARANE & SOMANE ADV) (BALKHEISA & CO. ADV)

HEARING - APPLICATION

  1. ELC 37/17 – ADBI MOHAMED VS FATUMA HAJI

(MUCHOKI KANGTA NJENGA & CO. ADV)

  1. ELC 15/18 – RAYA COMMUNITY & MINISTRY OF ENERGY & 5 OTHERS

(ODHIAMBO TALAM & CO. ADV)

4. ELC 58/17 - ELC 58/17 – AFRO PRIDE VS ZHONGOMEI LTD

(GARANE & SOMANE ADV) (C.P ONONO & CO. ADV)

RULING

  1. ELC PET 3/18- IBRAHIM MOHAHUD & ANOTHER VS KWS & 4 OTHERS
  2. ELC 27/18 - ABDULLAHI SHEIKH VS MANDERA COUNTY GOVT

DEPUTY REGISTRAR

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT GARISSA

DAILY CAUSE LIST FOR 10th MAY, 2019

ELC DIVISION

AT 8.30 AM

BEFORE HON. ENOCK CHERONO – JUDGE

RULING

1. ELC 12/18 – ISSA KUNO & ANOTHER VS FAMODAS YOUTH & 3 OTHERS

DEPUTY REGISTRAR