11th to 15th June 2018

REPUBLIC OF KENYA
IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT OF KENYA AT KERICHO
ELC CAUSELIST FOR 11TH TO 15TH JUNE 2018
BEFORE HON.LADY JUSTICE.J.M.ONYANGO
MONDAY 11TH JUNE 2018 AT O900HRS
MENTIONS
1.ELC 73/15-JOHN K.BII VS CHARLES K.NGENO
(MOTANYA ADVO) (J.K.KIRUI ADVO)
2.ELC 46/16-ISAIAH CHERUIYOT VS DANIEL KIRUI & ANOTHER
(BII ADVO) (PARTY)
3.ELC 15/18-JULIUS K SEREM VS SARAH SEREM & OTHERS
(CHELULE ADVO) (KOECH ADVO)
4.ELC 99/11-JOHN K.CHIRCHIR VS JOSEPH K.KOECH
(MOTANYA ADVO) (PARTY)
5.ELC 84/16-STEPHEN K.KOECH VS MARY YEGON & OTHRS
(W.NGETICH ADVO) (J.K KOECH ADVO)
6. ELC 4/17-REUBEN K.NGETICH VS EUNICE C.KORIR & OTHRS
(LANGAT ADVO) (KOKO ADVO]
7.JR 42/10-WILSON LASOI VS BOMET CENTRAL DIVISION & OTHRS
(KOKO ADVO) (SANG ADVO)

APPLICATIONS
1.MISC 60/17-REPUBLIC VS THE CHIARMAN NDANAI LAND DISPUTES
(E.M.ORINA ADVO)
2.ELC 85/17-JOSPHINE C.RUTO VS STANLEY K.CHEPKWONY & ANOTHR
(MIRUKA ADVO) (SIGIRA ADVO)
3.PET 10/18-MARA S.CONSERVANCY VS DIRECTOR GENERAL NEMA & ANOR
(MUTUA ADVO) (OYOMBA ADVO)

HEARINGS
1.ELC 8/14-JULIANA KIRUI VS EZEKIEL N.MOGERE
(BETT ADVO) (OCHOKI ADVO)
2.ELC 8/12-PAUL K.KOECH VS DAVID K.KOSKEI
(E.M ORINA ADVO) (MORINTAT ADVO)
3.ELC 53/14-KIPSIGIS TRADERS LTD VS MWANGI MUHERIA
(MIGIRO ADVO) (LANGAT ADVO)
4.ELC 61/15-BONIFACE KENDUIYWO VS RICHARD K.KENDUIYWO & OTHRS
(J.K.KOECH ADVO) (E.M.ORINA ADVO)
5.ELC 16/12-ESTHER C.CHUMO VS MUNICIPAL COUNCIL OF KERICHO & ANOR
(J.K.MUTAI ADVO) (J.K.KIRUI ADVO)

TUESDAY 12TH JUNE 2018
MENTIONS
1.JR 3/14-KIPSIGIS H.M.COOP LTD VS THE COUNTY GOVT OF BOMET
(E.M.ORINA ADVO) (SANG ADVO)
2.ELC 49/11-WILSON YEGON .M VS JOSEPH CHEPKWONY & OTHRS
(MIRUKA ADVO) (PARTY)
3.ELC 46/17-JOSEPH K.CHEPKWONY VS PHILEMON K.RONO
(KOECH ADVO) (ANYOKA ADVO)
4.ELC 61/16-DAVID K.ROP VS COUNTY GOVT KERICHO
(SIGIRA ADVO) (PARTY)
5.ELC 128/17-FRANCIS LABOSO VS KIMUTAI NGENO & OTHRS
(PARTY) (LANGAT ADVO)
6.ELC 55/17-SOROJBALA M.PATEL VS KAITUI ENTERPRISES C O.LTD & OTHRS
(BETT ADVO) (KIRWA ADVO)
7.ELC 59/15-THOMAS K.SAMBU VS COUNTY GOVT OF KERICHO & ANOR
(MIGIRO ADVO) (LANGAT ADVO)

APPLICATIONS
1.ELC 74/17-JULIUS K.KOECH VS PAUL K.KOECH
(BETT ADVO) (J.K.KIRUI ADVO)
2.ELC 30/18-GEOFFREY K.KOROS VS STANLEY CHIRCHIR & ANOR
(BETT ADVO) (ANYOKA ADVO)

3.ELC 1/17-ROBERT K.KOECH & OTHRSVS WILLIAM K.MUTAI
(MOTANYA ADVO) (E.M.ORINA ADVO)
4.ELC 29/18-PAUL ROTICH VS ROBERT KORIR & ANOR
(KOECH ADVO) (MITEY ADVO)

HEARINGS
1.ELC 31/15-JULIUS GITHERE KINUHI VS THE B.O.M OF URAFIKI PRY SCH
(WAWERU ADVO) (PARTY)
2.ELC 49/14-SARAH LEITICH VS JOSHUA RUTTO & OTHRS
(AKINYI ADVO) (KOKO ADVO)
3.ELC 6/15-KIPRONO A.KOSKE VS JOHN C.KOSKEI
(E.M.ORINA ADVO) (KOECH ADVO)

WEDNESDAY 13TH JUNE 2018
MENTIONS
1.ELC 170/15-GRACE CHEPTORUS VS LILY CHERONO KOSKEI
(E.M.ORINA ADVO) (KOECH ADVO)
2.ELC 13/18-CHEPKOSGEI L. BIEGON VS ONESMUS K.MUTAI
(BETT ADVO) (SANG ADVO)
3.ELC 22/16-JOEL ROP VS ROBERT K.BETT
(KOECH ADVO) (NGENO ADVO)

4.ELC 6/17-BENARD K.BETT VS BENARD K.KOECH
(E.M.ORINA ADVO) (KOSKEADVO)
5.ELC 12/14-KIPKOSKE A.SOSION VS JOHANA K.SOI
(RONO ADVO) (PARTY)
6.ELC 35/12- JERUTA TERESIA VS JOSEPH K.SIONGOK & OTHRS
(E.M.ORINA ADVO) (MOTANYA ADVO)
7.ELC 112/07-SAMWEL K.MWEI VS RICHARD CHEBOTIBIK & OTHRS
(PARTY) (PARTY)

APPLICATIONS
1.ELC 54/08-WILSON MALAKWEN VS PETER SANG & ANOR
(CHELULE ADVO) (MWANGI ADVO)
2.PET 7/17-ELTON LANGAT & OTHRS VS THE COUNTY GOVT OF KERICHO & OTHRS
(KIPKOECH ADVO) (QUE ADVO)
3.ELC 25/12-TULO HOLDINGS LTD VS SATINDER SINGH & ANOR
(MIRUKA ADVO) (MBECHE ADVO)

HEARINGS
1.ELC 69/14-DR.SARAH JELANGAT VS REUBEN K.SANG & OTHRS
(E.M.ORINA ADVO) (LANGAT ADVO)
2.ELC 26/16-JOHANA K.RONO VS PAUL K.RONO
(E.M.ORINA ADVO) (KAMWARO ADVO)
3.ELC 55/16-SIMON T.KIPKURUI VS SARAH ROTICH
(NYAMBEREGA ADVO) (KOECH ADVO)

4.ELC 58/17-CHARLES K MAIYO VS ELIZABETH NGENY
(MIRUKA ADVO) (O.GAI ADVO)

RULINGS & JUDGMENTS
1.ELC 37/17-MERCY CHEPCHIRCHIR VS CHARLES KIPRONO
(E.M.ORINA ADVO) (MUGUMYA ADVO)
2.ELC 140/17-TEMBUR JOYLINE VS KENNEDY CHERIRO & ANOR
(NYADIMO ADVO) (KEMBOI ADVO)
3.ELC 116/17-JOHN ROTICH VS ELIJAH SIELE
(KOSKE ADVO) (LANGAT ADVO)
4.ELC 23/18-GRACE CHEMUTAI VS FRANCIS KIPLANGAT & OTHRS
(E.M.ORINA ADVO) (MITEY ADVO)
5.ELC 94/17-HELLEN C.RUTO VS PHILIP NGENO
(NGENO ADVO) (J.K.KIRUI ADVO)

THURSDAY 14TH JUNE 2018
MENTIONS
1.ELC 114/15-LAWERENCE .MOSONIK VS PAULINE C.CHELIMO
(E.M.ORINA ADVO) (MIRUKA ADVO)
2.ELC 37/14-CHARLES LANGAT VS MUKESH KUMAR KANTILAL
(OMUGANDA ADVO) (SIGEI ADVO)
3.ELC 132/17-GILBERT CHEPKWONY VS SUSAN KURGAT
(E.M.ORINA ADVO) (J.K.MUTAI ADVO)
4.ELC 133/17-JOEL K.ROTICH VS MUSA KIPRONO
( E.M.ORINA ADVO) (ORAYO ADVO)
5.ELC 21/17-BENARD CHEPKWONY VS HOUSING FINANCING & OTHRS
(OCHIENG ADVO) (SAMBU ADVO)
6.ELC 114/17-MOSES BII VS KENYA POWER & LIGTHING CO.LTD
(MUGUMYA ADVO) (NYAMWANGE ADVO)
7.ELC 44/15-GRACE MARITIM VS DAVID BOR & OTHRS
(PARTY) (CHECHE ADVO)

APPLICATIONS
1.ELC 47/13-SBI INTERNATIONAL VS REUBEN KIPKORIR & ANOR
(KAMANDE ADVO) (SIGIRA ADVO)
2.ELC 98/17- STEPHEN LELGO VS JOHN K.ROTICH
(E.M.ORINA ADVO) (PARTY)

3.ELC 48/13-HELEN CHERONO VS JOHN K.MUTAI & OTHRS
(SIGIRA ADVO) (KOKO ADVO)

HEARINGS
1.ELC 28/16-PHILIP K.CHUMO VS DAVID LANGAT
(J.K./KOECH ADVO) (J.K.RONO ADVO)
2.ELC 21/16-WILLIAM CHEPKWONY VS KOE A.TUYA & ANOR
(MIGIRO ADVO) (O.LANGAT ADVO)
3.ELC 60/06-WILSON CHELULE VS BISHOP JOSEPH GITHINJI
(CHELULE ADVO) (ANYOKA ADVO)
4.ELC 73/11-REUBEN K.TANUI VS CHEPKWONY A.LANGAT
(MOTANYA ADVO) (KOSKE ADVO)
5.ELC 3/16-JOSEPH ROP VS SELINA CHEROP MURSI & OTHRS
(KOSKE ADVO) (BETT ADVO)

FRIDAY 15TH JUNE 2018
RULINGS & JUDGEMENTS
1.ELC 37/12-KIPLANGAT CHESENGE VS JOSEPH ROTICH & ANOR
(E.M.ORINA ADVO) (PARTY)

SITE VISIT
2.ELC 94/09-KIGEN KANDIE VS CHERUIYOT A.CHEMUREN
(MENGICH ADVO) (CHELULE ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 6TH DAY OF JUNE, 2018

____________________________________
DEPUTY REGISTAR
KERICHO

Cc
Hon JUDGE
Notice Board
Deputy registrar
Advocates