23RD TO 27TH APRIL 2018

REPUBLIC OF KENYA

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT OF KENYA AT MERU

DAILY CAUSE LIST FOR 23RD APRIL 2018

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT

BEFORE HON LADY JUSTICE L. MBUGUA

NTSC

1.ELC343/94 FRANCIS NABEA & 3 OTHS VS M'ITHARA MUKIRA & ANO

(D.J MBAYA) (MBOGO) (C.K KIOME)

HEARINGS

1. ELC11/18 M'ARITHI JOEL VS CHARITY NJIRU & 6 OTHS

(J.K NTARANGWI) (PARTY)

2.ELC149/17 MARK KITHINJI MBATIA VS WILBUR EARL HIGH TOWER J.R

(MAITAI) (PARTY)

3.ELC6A/11 ZACHARIA KIRUKI KIARA VS SHADRACK MWITI

(MWANGI E.G ) (NTARANGWI)

4.ELC241/17 PAULINE RIGIRI MUTHIORA VS ZACHARY MURIKI JOSEPH

(KIOGORA ARITHI) (THANGICIA)

PTD

1. GREGORY GITUMA VS M'RUKWARU M'MWONGONE

(L KIMATHI) (PARTY)


2. JENNIFFER MWITI KABERIA VS THE LANDS ADJ SETTLEMENT OFFICER IGEMBE NORTH 6 OTHS

(L KIMATHI) (MBOGO) (AG)

3. PET26/15 TABITHA MUGURE HENRY VS THE DLASO TIGANIA EAST & 5 OTHS

(CARLPETERS) (MWANZIA) (MAITAI) (A.G)

4. PET 28/15 M'INOTI M'RUKARIA & 2 OTHS VS THE LAND ADJ OFFICER IMENTI NORTH/SOUTH MERU CENTRAL & BUURI & ANO

(M.G KAUME) (A.G)

SUBMISSIONS

1.PET 5/17 ANN KATHANGA & 5 OTHS VS THE DLASO & ANO

(KABERIA) (MBOGO) (MWANZIA) (AG)

HEARING OF APPLICATION

1.ELC80/02 MALIAMU NGURUBI M'IBIRI VS FRANCIS M'IMANYARA M'RINGERA

(MAITAI) (MITHEGA)

2.ELCA 9/18 PAULINE MUTHONI LABAN VS MOSES KIRIMI MBOGORI

(L KIMATHI) (ANYOKA)

3.ELC50/17 MARTIN BUNDI NDUBI VS M'NDUBI M'ITOME

(M.G KAUME) (PARTY)

4.ELC206/17 ROSE KINYA MUNYUA & 4 OTHS VS UNITED STAR SACCO LTD & 2 OTHS

(GICHUNGE) (KAUMBI) (MUTEMBEI)

MENTIONS

1. ELC49/95 M'MBURUGU M'NKANATA VS DLASO MERU NORTH & 6 OTHS

( C.K KIOME) (MAITAI) (AG) (ARITHI) (B.G KARIUKI)

2.ELC10/13 GEORGE MUDIAH G VS CHELESTE NJUE A

(B G KARIUKI) (M.M KIOGA)

3.MISC 16/16 JANE N N KAUNJA VS MAINGI KITHAKA & 4 OTHS

(MAITAI) (KIAUTHA)

4. ELCPET 14/17 JOHN NTOITI & 2 OTHS VS ISIOLO COUNTY GOVT & 2 OTHS

(MUTUMA GICHURU) (MBAABU M'INOTI)

5.ELC135/08 M'MUKETHA M'NJAU VS ISMAEL NDEGWA M'MIRUNGU

(MITHEGA) (KIAUTHA)

6.ELCJR 52/11 HUMPHREY MURURU VS THE DLASO TIGANIA EAST & 2 OTHS

(GICHUNGE) (NDUBI) (AG)

7.ELC105/14 SOLOMON GITUNDU VS FRANCIS MAWATHI

(KIUGU) (MAITAI)

8.ELC70/06 PAULINA MPAKA KWARIA VS MARK MUNGIIRIA MUGURIA

(MBOGO) (MITHEGA)

9.ELC104B/09 WILSON KATHURIMA VS JOHN KAIMENYI MWORIA

OSEMA

10.ELC125/09 JOHN KAIMENYI MWORIA VS WILSON KATHURIMA & ANO

(MUIA) (MWARANIA)

11.ELC148/11 KAIMBA MANGAARA VS MUNICIPAL COUNCIL OF MERU

(MUIA) (MEENYE)

12.ELC117/08 PETER KIOGORA KIRIMANIA VS M'ITONGA M'IRIU & 3 OTHS

(NYAMU NYAGA) (kIAUTHA) (A.G)

13.ELC88/04 ROSEMARY GAUKU & ANO VS VIVIAN GACHERU KIMATHI

(KIAUTHA) (B.G KARIUKI)

DATED AT MERU THIS 9TH DAY OF APRIL 2018

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT OF KENYA

MERU

REPUBLIC OF KENYA

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT OF KENYA AT MERU

DAILY CAUSE LIST FOR 24TH APRIL 2018

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT

BEFORE HON LADY JUSTICE L. MBUGUA

DIRECTIONS

1. ELC2/15 JUSTUS GITUMA MUGUNA VS JOSEPH KIMUNYI & 3 OTHS

(KIOGORA ARITHI) (PARTY)

2. ELCA10/17 LCHOROLE LEKOLOL SELF HELP GROUP & ANO VS GEMS AND INDUSTRIAL LTD

(KARWERU) (KAIRU)

3. ELCA 5/14 PHILIP GITONGA KAIBUNGA VS JOSEPH KIRIMA & ANO

(B G KARIUKI) (OGOTI) (A.G)

4.ELCA17/17 M'INOTI NTHAI VS NAOMI KAREGI M'IMANYARA

(MAITAI) (MEENYE)

5.ELCA 9/17 AGNES NJERI NJAVANI VS ELIZABETH MWARI MAINGI

(OGOTI) (KINYANJUI)

6.ELCA 13/14 FRANCIS MWOBOBIA VS STANLEY KIUNGA & 3 OTHS

(CARLPETERS) (MWARANIA)

7.ELCA34/09 JACKIM MURIUKI MBIJIWE VS LUKAS KIMATHI

(MWANGI E.G ) (KIAUTHA)

8. ELCA 24/15 KENNETH MWENDA VS JULIUS M'RIMBERIA & ANO

(MAITAI) (KIOGORA ARITHI)

NTSC

1. ELC113/07 MUTWIRI M'ARIMI VS JULIUS MUTUMA

(ONDARI) (WAIGWA)

2. ELC69/09 MUTUA JAPHET NDARO VS FLORENCE GACHERI

(KIOGORA) (KIAUTHA)

3.ELCA69/09 SAMSON M'RINGERA VS SALOME GACHERI

(M.M KIOGA) (EMAYO)



HEARINGS

1.ELC97/12 ANNA GATHONI VS MOHAMMED AIDED ABDI

(MWIRIGI) (J.M MWANGI) (MIRIGU)

2. ELC141/92 RICHARD MUGO & 21 OTHS VS HON. ATTORNEY GENERAL & 2 OTHS

(J G GITONGA) (AG) (KIAUTHA)

PRETRIAL

1. ELC289/13 ISIOLO PRINTING PRESS VS ROBE GODANA & 3 OTHS

(NGUNJIRI) (MOKUA) (M.G KAUME)

MENTIONS

1.ELC23/16 JENNIFFER GACHERI & ANO VS LEONARD GITONGA & 2 OTHS

(GIKUNDA) (MWIRIGI)

2.ELC307/13 MARTHA THAIRORA GIKUNDA VS ELIZABETH KANANU & ANO

(MWANZIA) (MAITAI)

3.ELC51/17 CHABARI MUNGANIA VS FELIX MURITHI & ANO

(GICHUNGE) (MUTUA)

4. PET22/13 CHARLES KIUNGA VS MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY & 3 OTHS

(NYAMU) (CARLPETERS) (AG) (MULONDO)

5.ELC175/02 JOSEPH MUTUA MBUVA VS WAICAKEHIRI FARMERS SOCIETY LTD & ANO

(GIKUNDA) (E.G MWANGI)

6.ELC55/10 PAUL KIANJI VS JAMES M'IGWETA & 2 OTHS

(WAMBUGU) (MITHEGA) (MAITAI)

7.ELC1/08 JAMES KIRONCO ITUMA VS MARY KINGORI & 2 OTHS

(MITHEGA) (KURAUKA) (MBOGO)(ONDARI)

8.ELC9/07 GABRIEL MUTHEE VS ALEX MARETE

(CARLPETERS) (GIKUNDA)

9.ELC151/96 JUSTUS KANINI MINYIRU VS ZABERIA M'RUKARIA & ANO

(KURAUKA) (GIKUNDA) (C.KIOME) (NYAMU)

10. O.S 182/12 SABINA MWARIWANJERU VS GEORGE MBAYA MARANGU

(NYAMU NYAGA) (F.K GITONGA)

11.ELC196/17 ROSE NKIROTE VS TIMOTHY MUTWIRI

(MBAABU M'INOTI) (MWARANIA)

12.ELCJR 4/13 JOSEPH NDUNG'U VS IBRAHIM KIRAGARA

(L KIMATHI) (B.G KARIUKI)

13. JR 2/17 FRANCIS KAMATHIA VS DLASO TIGANIA EAST & ANO

(MAITAI) (PARTY)

14. ELC114/08 GEOFFREY KIRIMI VS CHIEF LAND REGISTRAR & 4 OTHS

(KIAUTHA) (A.G)

15JR 13/15 PETER KANYILI RUKWARO VS DLASO TIGANIA WEST & 2 OTHS

(AYUB) (A.G) (KARUTI)

DATED AT MERU THIS 9 TH DAY OF APRIL 2018

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT OF KENYA

MERU

REPUBLIC OF KENYA

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT OF KENYA AT MERU

DAILY CAUSE LIST FOR 25TH APRIL 2018

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT

BEFORE HON LADY JUSTICE L. MBUGUA

NTSC

DIRECTIONS

1. ELC79/17 NAFTALLY MEME VS STANLEY MWITHIMBU

(M.M KIOGA) (TUIYOTT)

2.ELCA 34/17 DANIEL KIUNGA M'KIAMBATI VS ISAIAH M'KIRERA M'KIAMBATI

(NYENYIRE) (CARLPETERS)

3. ELC52/15 ADAM MUSA MUTIGA VS DAUDI MUSA & 4 OTHS

(PARTY) (GICHUNGE)

4. ELCA 48/14 BENARD KIBE KIGUCHWA VS JOSEPH KOBIA & ANO

(ROBIRO) (MWANZIA) (A.G)

5. ELCA105/11 MUNICIPAL COUNCIL OF MERU VS MERU NISSAN OPERATORS SACCO LTD

(GATARI) (RUTHUGUA)

6.ELCA28/14 GEORGE NTOITI VS PETER MWONGERA M'TUARICHIU

(MAITAI) (MBURUGU)

7.ELCA32/17 M'IKIRIMA M'IKIRICHU VS SAMSON THURANIRA & ANO

(BASILIO) (MBOGO) (MUTEMBEI)

8.ELCA 61/15 SAIDI LIBAN VS IRENE WANJIKU WAMUYU

(NYENYIRE) (MBAABU)

9. ELCA29/15 LYDIA NKIROTE & 5 OTHS VS ARTHUR MURIITHI & 7 OTHS

(A.G RIUNGU) (KIOGORA ARITHI) (NYENYIRE)

HEARINGS

1. ELC100/02 M'MWIRICHIA M'ANGARE VS M'IBIRI M'MBOGORI & 4 OTHS

(C.K KIOME) (OGOTI) (L KIMATHI)

2.JR18/16 NTARANGWI M'IKIARA VS COUNTY GOVERNMENT OF MERU

(MM KIOGA) (MUTEMBEI) (MITHEGA)

3.ELC140/08 MOSES MWENDA KIRERA VS PATRICK GIKUNDA KIMATHI

(MWANGI E.G ) (MAITAI)

PRETRIAL

1. ELC249/16 CHARITY KITHIRA & ANO VS M'TAMBO M'MUNGANIA

(C K KIOME) (KABERIA)

2.ELC90/08 WINFRED MAIGENE STEPHEN VS GILBERT KABERE M'MBIJIWE

(KAUMBI KIMAITA) (MWARANIA)

SUBMISSIONS

1.ELC105/15 BETTY L KAJUJU & ANO VS RICHARD MUNENE MWERU

(GIKUNDA) (MWIRIGI)

2. JR3/17 STEPHEN MUKIRI M'IBAYA VS DLASO TIGANIA EAST & ANO

(MURANGO) (PARTY) (A.G)

HEARING OF APPLICATION

1. ELC169/08 THE REGISTERED TRUSTEES 0F VS MERU GOLF COURSE LIMITED & ANO

AGRICULTURAL SOCIETY OF KENYA

(MWONGELA) (KITHI) (A.G) (C.KIOME)

MENTIONS

1. ELC100/97 MAGIRI M'NGUTHARI VS GIDEON KIMATHI NGUTHARI

(M M KIOGA) (GIKUNDA) (MOKUA)

2. ELC67/98 ESTHER KATHAMBI VS M'IBERE KARAINE

(KARUTI) (MEENYE) (ABWOUR)

3.ELC149/12 JAMES TAITUMU VS JEMA KARIMI & ANO

(MUIA) (MURANGO) (MAITAI)

4. ELC29/05 M'MUGUNA M'ITWARUCHU VS BEATRICE TIRINDI MBWIRIA

(MITHEGA) (MBOGO)

5. ELC121/09 RASHID SAID & 6 OTHS VS STEPHEN KIMONYE IBUTU

(MAITAI) (MITHEGA)

6.ELC86/10 BONIFACE MUGAMBI VS THE DISTRICT ROADS ENGINEER LAIKIPIA & 2 OTHS

(MAITAI) (A.G )

7. JR 27/08 M'LINGERA M'TUARUCHIU VS THE LAND DEMARCATION OFFICER AMWATHI/MAUA ADJ. SECTION

(H GITONGA) (A.G)

8.JR 16/11 SAMUEL KUBAI M'IKIRIA VS D.C IGEMBE CENTRAL DISTRICT & ANO

(H GITONGA) (MBOGO) (CARLPETERS) (A.G)

9. JR 52/10 JOHANA MUTHURI VS THE DLASO TIGANIA EAST/WEST & 2 OTHS

(MITHEGA) (A.G) (PARTY)

10. ELC372/89 MUCHIRI M'IKIARA VS M'RINKANYA BAIKIRIA & ANO

(MWANGI E.G) (PARTY)

11. ELC43/08 CATHERINE NKIROTE VS STEPHEN MARETE & ANO

(L KIMATHI) (KIOGORA ARITHI)

12. ELC61/16 FRANCIS MURIITHI VS JULIUS MUTWIRI & ANO

(MUIA) (CARLPETERS)

13.JR14/17 TERESINA KARAMBU JOEL VS DLASO TIGANIA EAST & ANO

(MBAABU M'INOTI) (A.G) (CARLPETERS)

14.ELCA24/13 ERASTUS MUTHOMI VS KIENI MWANU

(G M WANJOHI) (MITHEGA)

15.ELC154/17 DAVID KATHURIMA VS KOOME KIMATHI

(CARLPETERS) (MBAABU M'INOTI)

16.ELCA34/15 GEORGE KINOTI M'RINGERA VS MUKIRIA WATER PROJECT & OTHS

(GATARI) (NYENYIRE) (PARTY)

17.ELC63/04 ISAIAH M'MUGAMBI M'MUKETHA VS HON. ATTORNEY GENERAL & OTHS

(A.G RIUNGU) (GATARI)

DATED AT MERU THIS 9TH DAY OF APRIL 2018

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT OF KENYA

MERU

REPUBLIC OF KENYA

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT OF KENYA AT MERU

DAILY CAUSE LIST FOR 26TH APRIL 2018

IN THE ENVIRONMENT AND LAND COURT

BEFORE HON LADY JUSTICE L. MBUGUA

NTSC

DIRECTIONS

1.ELCA28/17 LAWRENCE RIMIRI VS THURANIRA CHABARI

(L KIMATHI) (KIOGORA ARITHI)

2. ELC60/15 PETER KITHINJI VS MOSES MURIUNGI

(KIOGORA ARITHI) (MOKUA)

3.ELC111/12 JOHN MARANGU M'IKIUGU VS LOYFORD MUTHURI GITANGATA

(G.M WANJOHI) (BASILIO)

4.ELCA32/14 MUUNGA M'INIU VS KABURU ALEX MUGAMBI

(MOKUA) (PARTY)

5.ELCA89/11 CYPRIAN GITONGA M'IKIBURU VS SAWARIA KAMAKIA ISAIAH

(MEENYE) (ONDIEKI)

6.ELCA15/15 JONAH KABUGO VS MARTIN KABAYA & 2 OTHS

(KIOGORA) (GIKUNDA) (MAITAI) (CHWEYA)

7.ELCA35/17 JAMLICK MWIKUMIA & ANO VS M'TUNGA M'INOTI

(BASILIO) (PARTY)

8.ELCA93/11 ANN WAIRIMU MWANIKI VS MWIRIGI LAWRENCE

(KIOGORA ARITHI) (L KIMATHI)

9. ELCA14/16 DENIS PATRICK KINOTI VS STELLA KAGWIRA & ANO

(KIOGORA ARITHI) (D.J MBAYA) (MWIRIGI)

10. ELCA16/15 ROBERT MWIRABUA VS KIUNGA MWENDA M'ITOBI

(G G MUGAMBI) (PARTY)

11.ELC83/11 NELLY ROSE WANJIKU VS JOHNSON MUTHEE

(G M WANJOHI) (PARTY)

12.ELCA33/17 DOUGLAS KARIITHI & ANO VS STANLEY GITUMA

(MOKUA) (B.G KARIUKI)

13.ELCA139/09 COUNTY COUNCIL OF MERU & 2 OTHS VS PCEA THRO' THE REGIST.TRUSTEE

(B.G KARIUKI) (KIAUTHA)

14.ELCA20/17 ABDULLAHI OMAR SHANNO VS ANO SHANO DAWE

(GATARI) (HALAKE)

HEARINGS

1.ELC55/11 JOYCE GACHERI VS ZAKARIA KIRUNJA & 2 OTHS

(PARTY) (KIAUTHA)

2.ELC298/17 MIRIAM NKATHA & ANO VS CHRISTINE NKUENE MUTHUNGI

(CARLPETERS) (MWANZIA)

PRE-TRIAL

1. JR 34/08 DOMICIANO RATANYA VS DIRECTOR OF LAND ADJ SETTLEMENT & OTHS

(NDUBI) (PARTY) (A.G)

2. PET2/15 SOLOMON KIRERA & 11 OTHS VS COUNTY GOVERNMENT OF MERU

(GIKUNDA) (LAICHENA)

3.ELC157/96 M'TWAMWARI M'MWIRICHIA VS M'MUGIRIA M'THUURA & ANO

(MWANGI E.G) (PARTY)

4.ELC18/14 VERONICA LEWIS MOLIA VS CABINET SECRETARY MINISTRY OF LANDS COUNTY GOVERNMENT OF ISIOLO

(ONDARI) (A.G) (PARTY)

SUBMISSIONS

1. JR34/10 M'ERIMBA M'ARACHIU VS SNR PRINCIPAL MAGISTRATE MAUA & 2 OTHS

(MUTEMBEI) (MBAABU M'INOTI)

HEARING OF APPLICATION

1.MISC8/18 PATRICK GITONGA M'IKIARA VS RUTHSON MANGATI & 5 OTHS

(MBURUGU) (ONDARI)

MENTIONS

1.ELC42/17 STEPHEN MAKATHIMO VS PETER GITONGA MAKATHIMO

(MUTHOMI) (P MAJAU)

2.ELCA92/10 DR.LEONARD KIMEU VS RUKARIA M'TWERANDU M'IRIUNGI

(CARLPETERS) (NDORONGO)

DATED AT MERU THIS 9 TH DAY OF APRIL 2018

DEPUTY REGISTRAR

HIGH COURT OF KENYA

MERU