Kakamega Law Courts

17th February 2020 – 21st February 2020

REPUBLIC OF KENYA

IN THE PRINCIPAL MAGISTRATE’S COURT AT KAKUMA

CAUSE LIST FOR 17TH TO 21ST FEBRUARY 2020

BEFORE HON. JM. WEKESA-PM.

MONDAY 17TH/2/2020

HEARING

S/NO.

COURT FILE NO.

1.

CC13/2019

ALI ISSA OMAR VS NOOR TABOR OSMAN

TUESDAY 18TH /2/2020

MENTIONS

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

CR 13/2020

LOKINE MUYA

2.

CR 15/2020

1.ADIRE OMOT KIDI

2.OTHEM OMAN AGALE

3.

CR 16/2020

OJULU OBANG CHANG

4.

CR 261/2019

BENJAMIN LORUA

5.

CR 14/2020

1.PASCAL AWEYE

2.RHODA ACHIEK

6.

CR 192/2019

JOHN LOKAI alias AKIRION

7.

CR 215/2019

LOKERIS BISMACK KYONGA C/B

8.

CR 299/2019

1.DIPLOY TWIL AND OTHERS C/B ARABIC/NUER INTERP.

9.

TR 90/2019

WENS NDABO

10.

CR 290/2019

1.MULUMBA MUSA

2.SEKYANZI BASHIR

3.MUHEZA JUMAPILI

4.KAMBUGU MMBARAK

11.

CR 20/2020

MORIU ARI

HEARING

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

CR 278/2019

EDUNG ETUKOI LOKANDAKUME

2.

CR 40/2019

MILAN SIMBA MAHUGO JUDGEMENT

3.

CR 247/2019

SIMON EKIRU JUDGEMENT

WEDNESDAY 19TH /2/2020

MENTIONS

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

CR 21/2020

SIMON IBUYA

2.

CR 19/2020

GEORGE OTIM OKENY

3.

CR 19/2019

JOHN MADAVA O/B

HEARING

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

CR 258/2019

CALISTUS EYOMO

2.

CR 236/2019

NOAH LOPEYOK

3.

SO 20/2019

ESEKON LOKICHAR

4.

CR 20/2020

MORIU ARI

5.

CR 7/2019

MICHAEL LOKIRU

6.

CR 6/2020

CYPRIANO ALAM LOTUKO INTERP.

7.

CR 294/2019

EKAI IKIMAT

8.

CR 23/2020

1.LOMULEN EREGAE

2.APEM EMASE

9.

CR 294/2019

EWESIT ERENG JUDGEMENT

10.

SO 11/2019

ADAM SULEIMAN JUDGEMENT OROMO INTERP.

11.

CR 260/2019

1.SIMON LOKONG alias MICHU RULING

2.ERICK LOKOL alias MIDO

THURSDAY 20TH /2/2020

HEARING

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

CR 251/2019

1.EMURIA EPUYA alias SAMMY

2.JOSEPH EYAPAN alias KOMANDA

3.SAMUEL ESINYEN alias SUNGURA

4.JOHN ERUS

5.PHILIP ERAGE

6.PETER EKOMWA

2.

SO 1/2020

SIMON ETOOT

3.

CR 300/2019

1.KAITE KAVINA DIDIGA/ARABIC INTERP.

2.PETER NAKURO C/B

3.PETER LODAI C/B

4.AUGUSTINE LOKURA

4.

CR 22/2020

1.EDAPAL ESOKON

2.EKIRO ERUPE

3.ESEKON EWET

5.

CR 11/2020

EKALALE ESINYEN

6.

CR 151/2019

EROKODI LOTEM

7.

CR 2/2020

MOSES EYANAE

8.

SO 18/2019

LOKOROMA LOMONGIN

9.

CR 275/2019

EBUNE EKALE

10.

CR 5/2020

1.THONG GATLUAK alias YOGA ARABIC INTERP.

2.KINES KEP

3.MACHAR MACHOK

11.

CR 203/2019

MARY WANJIRU C/B

12.

CR 301/2019

ROBINSON EKITELA

13.

CR 229/2019

1.MOHAMED ADAN

2.ABDUL BAHATI

14.

CR 309/2018

LOKUPER PETER JUDGEMENT

FRIDAY 21ST /2/2020 -KALOOBEYEI MOBILE

HEARING

S/NO.

COURT FILE NO.

REP VS

ACCUSED

1.

SO 12/2019

TUOMBEMUNGU MUTABAZI alias JACKSO C/B

2.

CR 214/2019

OBANG OCHIENG OKELO O/B SOMALI INTERP.

3.

CR 211/2019

WAKERWA OGERA ANUAK INTERP.

4.

SO 19/2019

MINANI GELVAS KIRUNDI INTERP.

5.

CR 257/2019

REGINA NABOI O/B ARABIC/DIDIGA INTERP.

6.

CR 48/2019

FLORA NAKIRU-RULING DIDING’A INTERP.

7.

SO 15/2019

PASCAL SHIMIRIMANA KIRUNDI INTERP.

8.

CR 148/2019

NSENGIYUMWA ERASTA KIRUNDI INTERP.

9.

CR 8/2020

DOMINIC PABAYA DIDING’A INTERP.

10.

CR 24/2020

MARGARET ADERE VIGILO ARABIC INTERP.

11.

CR 209/2019

JACKLINE ACHOLA JUDGEMENT

PREPARED BY: Anderson Ewoton COURT ASSISTANT