High Court - Kericho

9TH TO 13TH APRIL 2018

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT KERICHO

DISMISSALS FOR WANT OF PROSECUTION CAUSELIST FOR 9TH TO 13TH APRIL, 2018

BEFORE HON. LADY JUSTICE MUMBI NGUGI

MONDAY 9TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 15/07 SOTIK TEA CO LTD VS NAFTALI ABINO NYABERI

(BETT ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

2.HCA 1/08 JOSEPH KIRUI VS ERICK TONUI

(GACATHI ADVO) (E.K KORIR ADVO)

3.HCA 14/08 RACHEL SIGEI VS PAUL KIPYEGON KITUR

(J.K KOECH ADVO) (MATWERE ADVO)

4.HCA 2/08 JOEL KIPKOECH ROP VS UNITED MILLERS K. LTD

(SILA MUNYAO ADVO) (MOE, MILIMO ADVO)

5.HCA14/07 DANIEL K. KORIR VS JOACHIM OGOGA

(KIBICHY ADVO) (KHAN ADVO)

6.HCA 13/08 SHADRACK KIPKEMOI VS JACK OTIENO ODILA

(KIBICHY ADVO) (KHAN ADVO)

7.HCA 24/07 UNILIVER K. LTD VS MOSES OKIRU HIYA

(KIBICHY ADVO) (KHAN ADVO)

8.HCA 46/10 KAMASIT KIPLANGAT TESOI VS KITELEKI ENOLE KOBEI

(MARITIM ADVO) (PATY)

9.HCA 36/05 MARY OWINO VINCENT VS ELDORET EXPRESS LTD

(OLUOCH ADVO) (RATEMO ADVO)

10.HCA 36/10 AFRICA MERCHANT CO LTD VS JAMES MWITI IKAO

(OMOSA ADVO) (LUNANI ADVO)

TUESDAY 10TH APRIL, 2009 AT 900HRS

1.HCA 35/09 WILSON MARITIM VS BENEDICT MOSOTI

(AKINYI ADVO) (GACATHI ADVO)

2.HCA 14/11 PAMELA ATIENO OBORA VS EQUITY BANK LTD

(MIGIRO ADVO) (NYAMBATI ADVO)

3.HCA 37/05 HELEN NEKESA VS ELDORET EXPRESS

(MUSYIMI ADVO) (SIGANGA ADVO)

4.HCA 46/05 HELLEN KERUBO ANYEGA VS NYANKOBA TEA FACTORY

(SILA ADVO) (OKERO ADVO)

5.HCA 40/09 JAMES FINLAY K. LTD VS JORED OTWORI MOGARE

(KIBICHY ADVO) (MEROKA ADVO)

6.HCA 29/05 VICTOR K. TONUI VS MICHAEL MORAGIA

(SILA MUNYAO ADVO) (KIBICHY ADVO)

7.HCA 32/11 JAMES FINLAY K. LTD VS PETER BOROKO OYORI

(KIBICHY ADVO) (KHAN ADVO)

8.HCA 25/08 DAVID K. CHEROROT VS WALTER CHERUIOT

(NYACHIRO ADVO) (SIELE ADVO)

9.HCA 3/12 LILAN C. NGETICH VS CHARLES KIPNGENO

WEDNESDAY, 11TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 28/12 EVANS MOMANYI VS SAMWEL ONGERI

(OMWENGA ADVO) (MEROKA ADVO)

2.HCA 12/12 NGANGA JOSEPH VS NELSON KIPKURUI KOSKEI

(KAIRU MCCOURT ADVO) (SK OBAE ADVO)

3.HCA 28/08 JANE KOSKEI VS CHRISTOPHER CHERUIYOT RONO

(SIELE ADVO) (JK KOECH ADVO)

4.HCA 26/12 MOFFAT MOGIKOYO VS RESMA COMMERCIAL AGENCIES

(OBURA MBECHE ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

6.HCA 21/07 KIPNGENO DAVID KIRUI VS MOMUL TEA FACTORY LTD

(SILA MUNYAO) (NYAUNDI ADVO)

7.HCA 25/11 JAMES FINLAY K. LTD VS PATRICH OSINYO NYABANDO

(NYAUNDI TUIYOT ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

8.HCA 22/12 NAIROBI PENTECOSTAL CHURCH VS JOAN ANYONA SHITERA

(K.OBAE ADVO) (P.C ONDUSO ADVO)

9.HCA 24/12 NAIROBI PENTECOSTAL CHURCH VS CHRISTOPHER AKHANYINGA

(K.OBAE ADVO) (P.C ONDUSO ADVO)

10.HCA 42/11 GEOFFREY MUTAI VS CAROLINE MUTAI CHEPNGETICH

(PARTY) M

THURSDAY 12TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 31/08 RAPHAEL ROTICH VS KIPSOO ARAP LANGAT

(V.K BII ADVO) (KORIR ADVO)

2.HCA 35/08 JOSEPHAT KOSKEI VS ISAACK M. OYUGI

(CHELULE ADVO) (OBONDO KOKO ADVO)

3.HCA 19/08 CHAI MOTORS HGARDWARE VS WILLIAM OMACHE

(OTIENO ADVO) (NYACHIRO, NYAGAKA ADVO)

4.HCA 4012 NIXON TERER KIPKEMOI VS ANTHONY KIPKEMOI KOECH

(J.K KOECH ADVO) (SIELE ADVO)

5.HCA 30/08 CHURCH OF GOD JERUSALEM VS PAUL BOR & JOSEPH SOI

(SUNKULI ADVO) (J.K KOECH ADVO)

6.HCA 34/08 K.PL.C LTD VS LAVENDA AKINYI

(SHETH&WATHIGO ADVO) (E.M ORINA ADVO)

7.HCA 41/12 ZABLON KARIUKI VS JACKLINE LUBANGA OTIENO

(KARIUKI ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

8.HCA 18/11 JAMES FINLAY K. LTD VS PAUL K. BORE

(N YAUNDI ADVO) (MEROKA ADVO)

9.HCA 33/08 AUGUSTINE C. KOECH VS SHARLENE CHERUIYOT

(OCHILO ADVO) (S.M. KEYONZO ADVO)

10.HCA 12'A'/11 A.F.C LTD & KOLATO. AGENCIES VS DAVID K. TONUI

(JOHN KINYANJUI ADVO) (BII ADVO)

FRIDAY 13TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 44/05 EXPRESS K. LLTD VS CHARLES KIPKOECH LETTING

(KIBICHY ADVO) (KEGONGA ADVO)

2.HCA 8/08 MENGEWA BELGON VS A.J.A NGETICH

(MINDA ADVO)

3.HCA 7/08 PAUL KIBET TANGUS VS ALICE CHUMO

(NGETICH ADVO) (MUTURI ADVO)

4.HCA 39/10 WYCLIFFE OMONDI ODOYO VS ADHIAMBO KANGA

(OBONDO KOKO ADVO) (MEROKA ADVO)

5.HCA 9/12 MUTAI HARDWARE LTD VS ANN KEGENDO NJAGI

(AMIT GADHIA ADVO) (OMARIBA ADVO)

6.HCA 18/08 JOEL CHERUIYOT VS JOSEPH TOO

(W.K RONO ADVO) (KOECH J.K ADVO)

7.HCA 4/07 BOMET COUNTY COUNCIL VS RICHARD CHAMDANY

(JK RONO ADVO) (JK KOECH ADVO)

8.HCA 13/07 FRANCIS KOSIGEY VS JARAMOGI OCHIENG OCHOLLA

(ORINA ADVO)

9.HCA 33/10 DAISY CHERONO VS JOHN CHERUIYOT KORIR

(KOECH ADVO)

10.HCA 8/12 MARTIN O. ONGONY VS LIVINGSTONE KIPLANGAT KIRUI

(MOSE ADVO) (KHAN ASSOCIATES)

DATED AT KERICHO THIS 15TH DAY OF MARCH, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

CC.

HON JUDGE

THE REGISTRAR HIGH COURT.

ADVOCATES.

NOTICE BOARD.

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT KERICHO

DISMISSALS FOR WANT OF PROSECUTION CAUSELIST FOR 16TH TO 20TH APRIL, 2018

BEFORE HON. JUSTICE MARTIN MUYA

MONDAY 16TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 30/09 JAMES FNLAY K. LTD VS PETR MUTAMBAA

(KIBICHY ADVO) (OBAE ADVO)

2.HCA 31/09 JAMES FNLAY K. LTD VS PATRICK MOSE

(KIBICHY ADVO) (GEKONGA ADVO)

3.HCA 5/08 BENARD BOSIRE NYANGAU VS DOUGLAS K. KIPRUI

(NYAINGIRI ADVO) (W. KIPRONO ADVO)

4.HCA 42/09 L.T HARAON KIRUI VS GILBERT KIRUI

(OKONGA ADVO) (MEROKA ADVO)

5.HCC 88/06 AMINA ADAN ABDI VS TAWIQ BUS SERVICES LTD

(MEROKA ADVO) (NYAUNDI ADVO)

6.HCA 24/09 GEOFFREY KIPLANGAT VS DOLPHIN COACHES LTD

(GEKONMGA ADVO) (KALYA ADVO)

7.HCA 29/09 JANES FINLAY K. LTD VS ANDREW ONDEWE OBETI

(kibichy advo) (meroka advo)

8.HCA 36/09 WILSON MARITIM VS HENRY MASIGISI

(AKINYI ADVO) (GACATHI ADVO)

9.HCA 37/09 WILSON MARITIM VS DAVID KIPKORIR RONO

(AKINYI ADVO) (GACATHI ADVO)

10.HCC 99/06 KIPCHUMBA AAP KOECH VS SITIENEI KIMUTAI

(SILA MUNYAO ADVO)

BEFORE HON. JUSTICE MARTIN MUYA

TUESDAY 17TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 10B/11 DIAMOND TRUST BANK VS SAMWEL WANDERA

(MOHAMMED ADVO) (OCHILO ADVO)

2.HCA 20/11 ANDREW KIPKOECH BON VS ELIZABETH KORIR

(ORINA ADVO) (ONGANY ADVO)

3.HCA 19/11 TALA BROS LTD VS ROBERT MAOGA

(NYACHIRO NYAGAKA ADVO) (ORINA ADVO)

4.HCA 5/12 JAMES FINLAY K. LTD VS GEOFFREY OTIENO

(S.K. KITUR ADVO) (MEROKA ADVO)

5.HCA 19/12 NYONSIONGO TEA FACTORY VS A. MORA MEROKA

(NYACHIRO NYAGAKA ADVO) (ORINA ADVO)

6.HCA 11/09 MID WEST HOTEL LTD VS SYLEVSTER KIPKORIR KOECH

(E. ORINA ADVO) (MEROKA ADVO)

7.HCA 24/11 ANDREW CHACHA ABUKUCHA VS JOSEPH TENGOLNY

(NYAMURONG ADVO) (MS RONO ADVO)

8.HCA 3/11 STEPHEN KIPNGENO CHUMO VS GRACE C. CHUMO

(NGETICH ADVO)

9.HCA 16/12 KAPSET TEA LTD VS KENETTH KIPKOECH

(KIARU ADVO) (OBAE ADVO)

10.HCA 5/06 SEMEOI OLE YIAILE VS OLTUPAI OLE SANANKA

(LEL ASSO)

BEFORE HON. JUSTICE MARTIN MUYA

WEDNESDAY 18TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCA 28/02 EDWARD SIGILAI VS REUBEN KIPKEMOI SUNGULA

(MATWERE ADVO) (MARITIM ADVO)

2.HCA 1/06ELDOET EXPRES CO. LTD VS PATRICH OCHIENG KOWANNA

(RATEMO ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

3.HCA 27/12 RESMA COMMERCIAL AGENCIES VS MOFFAT MOGKOYO OUCHE

(MBECHE ADVO) (SILA MUNYAO ADVO)

4.HCA 7/09 PHILIP K. KOECH VS REBECCA ROTICH

(KIPNGENO ADVO) (ORINA ADVO)

6.HCA 18/09 WILLIAMSON TEA K. LTD VS PATRICHK OYUGI

(KIBICHY ADVO) (ORINA ADVO)

7.HCA 10/02 BROOKE BOND K. LTD VS JOSEPH NYANGUMBI MANANI

(NYAIRO ADVO) (GEKONGA ADVO)

8.HCA 10/09 NANCY RUGUT VS SIMON RUGUT

(NYAINGIRI ADVO) (BETT ADVO)

9.HCA 15/09 ROBERT RUTTO VS JACKLINE CHEPKURUI

()

10.HCA 7/07 PATRICK CHERUIYOT VS JACKSON CHERUOYOT

(E. ORINA ADVO)

11.HCA 3/09 DAVID LANGAT BIRGEN VS CLEMENT CHEPKWONY

(AKIDE ADVO) (WAMBUA MUSEMBI ADVO)

BEFORE HON. JUSTICE MARTIN MUYA

THUURSDAY 19 TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCC 26/08 CHRISTINA C. KOSKE VS CHRISTOPHER OGANDA NYABERI

(KIRUI ADVO) ()

2.HCC 17/08 MESHACK OTIENO VS CHRISTINE OLOO OWUOR

(OBAE ADVO) (KIPKORIR TELE ADVO)

3.HCC 44/11 PHILIP BETT VS JOSHUA CHERUIYOT

(NYAINGIRI ADVO)

4.HCA 8/09 ANDREW KIPROTICH SIELE VS SARAH C. KOECH

(KIPYEGON ADVO) (BETT ADVO)

5.HCA 34/11 PHILIPH SANG VS HILLARY CHERUIYOT

(O;NGANY ADVO) (KOECH ADVO)

6.HCA 51/11 NGENO KIBET KENETH VS YEGON KIPKOECH GEOGFFREY

(E. ORINA ADVO) (KOKO ADVO)

7.HCC 13/08 RAPHAEL KIPCHIRCHIR VS TH AG. D.O SIGORWET DIVISION

(C.K KORIR ADVO) (A.G)

8.HCC 3/08 JULIUS CHIRCHIR VS STEPHEN KIPCHIRCHIR

(TENGEKYON KOSKE ADVO) (NYAUNDI ADVO)

9.HCA 58/08 SUAAAD SALIM SOU VS BUSWAYS KENYA LTD

(SILA MUNYAO ADVO)

10.HCC 22/08 SAMSON OMONDI OTIENO VS DAHIRIS K. LTD

(SILA MUNYAO ADVO)

11.HCC 37/08 EBBY ASUDZA CHOLE VS MOTANYA GEDION ONGWAE

(SILA MUNYAO ADVO)

12.HCC 75/11 RASHMIKANKSHAH VS CHEMILEL SUGAR CO LTD

(OBOSO ADVO)

13.HCC 44/08 USHABEN SERENDRA PATEL VS SLAGE MATRESSES LLTD

(AMRIT GADHIA ADVO) (SHETH WATHIGO ADVOU)

14.HCC 39/08 MARTIN ODHIAMBO VS KENYA FARMERS ASSOCIATION

(MASESE ADVO) (MEROKA ADVO)

15.HCA 9/09 ZEBEDEO ACHUTI VS AFRICAN HIGHLANDS PRODUCE

(GEKONGA ADVO) (ONYANJA ADVO)

16.HCC 35/08 HELLEN KIRUI VS AUTO SELECTION K. LTD

(IKUA MWANGI ADVO) (MUNYAO ADVO)

17.HCA 2/09 GATEWAY INSURANCE CO LTD VS CLEMENT KIPCHIR CHEPKWONY

(AKIDE ADVO) (OYUGI ADVO)

BEFORE HON. JUSTICE MARTIN MUYA

FRIDAY 20 TH APRIL, 2018 AT 900HRS

1.HCC 92/11 EDNA NGENO CHEROTICH VS JOHN WAPARE TUBULA

(JK KIRUI ADVO)

2.HCC 9/03 GABRIEL WAITHAKA VS STANSLAUS MISATI & 4 OTHERS

(GACATHI ADVO)

3.HCC 60/03 ESTHER TERGECH VS JOSHUA ONGANA

(KHAN ADVO) (KULECHO ADVO)

4.HCC 71/03 JULIUS KIPKOECH KOSGEI VS TAI TRANSPORTERS LTD

(LG MENEZES ADVO) (MUNYAO ADVO)

5.HCC 4/06 KIPSANG ARAP MIBEI VS VERONICA MUYA

(SILA MUNYAO ADVO)

6.HCA 17/06 BENARD KAPIS OGEDA VS MARTIN GEORGE KAYANDA

(SILA MUNYAO ADVO)

7.HCC 32/06 KIPLANGAT RONO VS ELDORET EXPRESS LTD

(KHAN ADVO) (J.M KIMANI ADVO)

8.HCC 40/06 ALBINA J.CHESANG VS UNISTAR CO LTD

(A.K CHEPKONGA ADVO) (MUKITE ADVO)

9.HCC 59/06 CAREN K. NYAEMO VS SAMWEL KIRUI

(OBAE ADVO)

10.HCC 68/06 JANE NJERI KARANJA VS SAMWEL KIPROTICH

(ORINA ADVO) (MUNYAO ADVO)

11.HCC 80/06 LILIAN CHEPKEMOI VS PETER NDUNGU LANGAT

(SILA MUNYAO ADVO)

12.HCC 8I5/06 ZABLON OMWERI VS KERIMPOUTI SADERA

(MOTANYA ADVO)

13.HCC 37/09 JOHN K. KOECH VS JOSEPH KIBET KOECH

(KANDIE ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 15TH DAY OF MARCH, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

CC.

HON JUDGE

THE REGISTRAR HIGH COURT.

ADVOCATES.

NOTICE BOARD.

 

9TH TO 13TH APRIL 2018

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT KERICHO

HIGH COUTR CAUSELIST FOR APRIL 9TH TO 13TH 2018

BEFORE HON LADY JUSTICE MUMBI NGUGI

MONDAY 9TH   APRIL 2018                      AT                                                      900HRS

MENTIONS.

1.SUCC 311/15-LATE SARAH C.CHESIMET       &         MARY CHELANGAT & ANOTHR

(PARTY]

2.SUCC 9/14-LATE MOROGO MUGUN               &         VICTOR NGENO & OTHRS

[MIRUKA ADV]

3.SUCC 45/93-LATE SAMWEL CHESIMET         &         ISAACK KIPRONO

[J.K.KOECH ADV]

4.SUCC 25/16-LATE SAMWEL C.LANGAT         &         PAUL K.CHEBOCHOK

[ AKINYI ADVO.].

5.HCCA 21/16-NDUGU TRANSPORT CO.LTD   VS       DANIEL M.WAITHAKA

(N.NJOROGE ADVO)                     (MUSANGI ADVO)

6.HCCA 3/17-JOSEPH OLWANGO                        VS       BOARD OF TRUSTEES NRB P.CHURCH

(OBAE ADVO)                                             (ONDUSO ADVO)

 

APPLICATIONS.

1.JR 13/11-      REPUBLIC                                        &         LAWRENCE NYAKOSE SOI

(E.M.ORINA ADVO)

2.SUCC 139/14-LATE  MASINGWONY                &         WILISON K.SOI

[MOTANYA ADVO]

3.SUCC 196/15-LATE TAPLELE CHEBOKIBII   &         HENRY .K.KOSGEI

4.JR  2/18-       DIRIRI MOHAMED DIRIRI                       VS       DISTRICT CRIMINAL INVST.OFFICER                         (OGUTTU ADVO)                                       (PARTY)

 

HEARING MAIN SUIT

1.SUCC 25/16-LATE SAMWEL C.LANGAT         &         PAUL K.CHEBOCHOK

[ AKINYI ADVO.]

2.SUCC 163/14-LATE PHILIP C.KENER              &         PATRICK C.CHEPKWONY

[MOTANY ADVO]

3.SUCC 378/15-LATE CHERUIYOT                      &         SUSAN CHEMELI

(MIRUKA ADVO)

4.SUCC 364/15-LATE NEHEMIAH K RONO       &         LINER CHERUIYOT

(KIPKOECH ADVO)

 

5.SUCC 371/07-LATE FRANCIS K.CHELOGOI  VS       GRACE C.CHELOGOI & ANOR

[MOTANYA  ADVO]

6. SUCC 4/17-LATE WILLIAM  K.KTER              VS       JONATHAN K.ROGONY & OTHRS

(MUNENE CHEGE ADVO)

 

TUESDAY  10TH APRIL 2018                    AT                                                      900HRS

MENTIONS

1. SUCC 188/08-LATE TABUTANY C.MOSO      &         CHEPKORIR TABTUIYA & ANOR

(J.K.KIRUI ADVO)

2. SUCC 2/09-LATE MARTIM RUGUT                 &         ESTHER C.RUGUT

[E.M.ORINA ADVO]

3. SUCC138/14-LATE KIKOECH A.CHEROROT &        EDWARD KOECH & ANOR

(E.M.ORINA ADVO)

4. MISC 4/18-REPUBLIC                                         VS       AUCTIONEERS  LICENSING BOARD

(MOMANYI ADVO)

5. HCCA 16/15-TAIDYS RESTAURANT               VS       GEFAS O.SAMMY

CHELULE ADVO)                          (AKINYI ADVO)

 

APPLICATIONS

1.SUCC 348/15-LATE CHERUIYOT A.LANGAT            &         BENARD K.CHERUIYOT

[PARTY]

2.SUCC 8/01-LATE TALATANYA A.CHUMO     &         JOSEPH RUTO

(MIRUKA ADVO)

3.SUCC 98/14-LATE KIPNGETICH A.CHOLYO &         CECILIA C.CHEPKWONY

[BETTADV]

4. HCCA 22/17  BEATRICE CHEBET       VS        CHARLES KIKWAI

(MS RONO ADV)                             (PARTY)

5. MISC 11/18  PETER KARORA & ANOR           VS       JOHN ONGIRI OSORO

(MS KIRUI & McCourt ADV)                   (PARTY)

 

 

 

HEARINGS

1.SUCC 158/07-LATE SOLOMON K.YOSEI        &         ALICE CHEPKEMOI YOSEI & ANOR

(J.K.KIRUI ADVO)

 

2.SUCC 107/14-LATE TABA SEI                            &         RICHARD K.RUTO

(OBOSO ADVO)

3. SUCC 51/07-LATE KIPNGETICH CHERUIYOT&      ROBERT K.NGETICH

(BETT ADVO)

4.JR 2/16-ANDREW TOO & OTHRS                      VS       PERMANENT SEC.MIN OF DEVELUTION

(MOTANYA ADVO)                                               (E.M.ORINA ADVO)

5.HCC 10/14-CLEVE A.OMENGE                          VS       GATEWAY INSURANCE CO.LTD

(E.M.ORINA ADVO)                                   (KARANJA ADVO)

 

 

WEDNESDAY 11 TH APRIL 2018.          AT                                                      900HRS

MENTIONS.

1.SUCC 123/02-LATE MARUSOI A.MUREI         &         EZEKIEL K.CHEBELION & ANOR

[SIGIRA ADVO]

2.SUCC 5/17-LATE FREDRICK K.MARITIM      &         JOSEPH K.ROP

(KIPKOECH ADVO)

3.MISC 2/14-CHARLES K.MUTAI             VS       JULIUS MUTAI & ANOR

(E.M.ORINA ADVO)                                   (PARTY

4.SUCC 261/14-LATE CHEPKWONY CHUMO   &         SUSAN C.CHUMO

(KOSKE ADVO)

APPLICATION

1.JR 5/17-WALTER CHERUIYOT                          VS       THE PRINCIPAL REGISTRAR OF PERSON

(E.M.ORINA ADVO)                                   (LANGAT ADVO)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 12TH APRIL 2018.                 AT                                                      900HRS

MENTIONS

1.SUCC 3 A/17-LATE MATINGWONY METO     &         JANET CHEPNGENO

(KOSKE ADVO)

2. PET 10/17-JOSEAH K.LETTING & OTHRS      VS       PRINCIPAL SEC MIN OF DEVOLUTION

(K.TELE ADVO)                             (E.M.ORINA ADVO)

 

FRIDAY 13TH APRIL 2018

 

ADOPTIONS

 

1.ADOPT 10/17-BABY T.R                          &         D.K.L & ANOR

 

(BETT ADVO)

 

2.ADOPT 11/16-P.K.S & ANOR                  &         BABY R.K

(BETT ADVO)

 

3. ADOPT 1/18                      A.I                   &         A.C.S

(BETT ADVO)

 

 

 

 

 

 

DATED AT KERICHO THIS  24TH DAY MARCH  2018

 

__________________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

CC.

HON JUDGE

THE REGISTRAR HIGH COURT.

ADVOCATES.

NOTICE BOARD.

 

16TH TO 20TH APRIL 2018

REPUBLIC OF KENYA

IN THE HIGH COURT OF KENYA AT KERICHO

CAUSELIST FOR 16TH TO 20TH APRIL, 2018

BEFORE HON JUSTICE MARTIN MUYA

MONDAY, 16TH APRIL, 2018.

MENTIONS AT 0900HRS

1.SUCC 236/15 In The Matter Of The Estate Of The Late BARCHOK ARAP KOSKEI

(CHELULE ADVO) (W. NGETICH ADVO)

2.SUCC 57/10 In The Matter Of The Estate Of The Late JAMES STEPHEN KIPRUTO NGOK

(MONGERI ADVO)

APPLICATIONS

1.SUCC 136/07 In The Matter Of The Estate Of The Late HENRY KIPRUTO MAIWA

(PARTY)

2.SUCC 112/14 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPRONO ARAP MITEY

(PARTY)

3.SUCC 108/13 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPTONUI ARAP NGETICH

(E.A MIRUKA ADVO)

4.SUCC 20/14 In The Matter Of The Estate Of The Late SAWE ARAP CHEPKWONY

(BETT ADVO)

5.SUCC 112/13 In The Matter Of The Estate Of The Late MATHAYO ARAP RUTO

(W.K NGENO)

6.SUCC 43/16 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPROTICH ARAP TESOT

(JK. RONO ADVO)

7.SUCC 9/16 In The Matter Of The Estate Of The Late CHEPKWONY RONO

(PARTY)

8.SUCC 26/04 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPROP MAINA

(PARTY)

HEARING

1.SUCC 16/11 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPTERGECH ARAP SIKWAI

(JK KIRUI ADVO)

2.SUCC 18/07 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPLANGAT MAINA

(E.ANYONA ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 10TH DAY OF JANUARY, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

Cc.

Hon Judge

The Registrar High Court.

Advocates.

Notice Board.

BEFORE HON JUSTICE MARTIN MUYA

TUESDAY 17TH APRIL, 2018.

MENTIONS AT 0900HRS

1.SUCC 217/00 In The Matter Of The Estate Of The Late CHEPKWONY ARAP BORE

(NGETICH ADVO) (MITEY ADVO)

APPLICATIONS

1.SUCC 148/08 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPSOI ARAP MAGESO

(SK. KITUR ADVO)

2.SUCC 31/03 In The Matter Of The Estate Of The Late MORITIM ARAP CHUMO

(SANG ADVO)

3.SUCC 160/03 In The Matter Of The Estate Of The Late DAVID NYABERI OTWOMA

(PARTY)

HEARINGS

1.SUCC 30/16 In The Matter Of The Estate Of The Late DAVID KIPLANGAT KOSEI

(SANG ADVO) (BETT ADVO)

2.SUCC 279/99 In The Matter Of The Estate Of The Late CHERAMGOI NGERECHI

(MITEY ADVO)

3.SUCC 148/14 In The Matter Of The Estate Of The Late SOFIA CHIRCHIR TINA

(JK. KIRUI ADVO) (KOKO ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 10TH DAY OF JANUARY, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

Cc.

Hon Judge

The Registrar High Court.

Advocates.

Notice Board.

BEFORE HON JUSTICE MARTIN MUYA

WEDNESDAY 18TH APRIL, 2018.

MENTIONS AT 0900HRS

1.SUCC

APPLICATIONS

1.SUCC 11/07 In The Matter Of The Estate Of The Late MUSEE ARAP MOSONIK

(B ETT ADVO) (E. ORINA ADVO)

2.SUCC 91/09 In The Matter Of The Estate Of The Late ELIJAH KIMILGO CHUMO

(ogeto advo)

3.SUCC 44/06 In The Matter Of The Estate Of The Late ELIJAA CHEPKOIYO CHEPKWONY

(JK KIRUI ADVO)

HEARING

1.SUCC 76/00 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPNGENO ARAP CHELIO

(BETT ADVO)

2.SUCC 130/12 In The Matter Of The Estate Of The Late KIBII ARAP BETT

(BETT ADVO)

3.SUCC 278/15 In The Matter Of The Estate Of The Late TABELGA KIBUSIO ARAP BIRIR

(BETT ADVO)

4.SUCC 24/11 In The Matter Of The Estate Of The Late GRACE CHEPKOSKE SOI

(WK. NGENO ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 10TH DAY OF JANUARY, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

Cc.

Hon Judge

The Registrar High Court.

Advocates.

Notice Board.

BEFORE HON JUSTICE MARTIN MUYA

THURSDAY 19TH APRIL, 2018.

MENTIONS AT 0900HRS

APPLICATIONS

1.SUCC 20/16 In The Matter Of The Estate Of The Late CHRISTOPHER KIPTERER SOI

(BII ADVO) (MOTANYA ADVO)

2.SUCC 125/12 In The Matter Of The Estate Of The Late CHELULE SIGIRA

(JK KIRUI ADVO) (BII ADVO)

3.SUCC 10/07 In The Matter Of The Estate Of The Late JOHN KIPKOSKE KILLEL

(SANG ADVO)

4.SUCC 370/15 In The Matter Of The Estate Of The Late SAWE ARAP NGENO

(MUNYAO ADVO)

5.SUCC 163/12 In The Matter Of The Estate Of The Late KIPSANG CHEPNGETICH

(MUNYAO ADVO)

6.SUCC 61/04 In The Matter Of The Estate Of The Late ESTHER TAPLELEI CHEPKWONY

(BETT ADVO)

HEARINGS

1.SUCC 98/12 In The Matter Of The Estate Of The Late PAUL MARUSOI

(MOTANYA ADVO)

2.SUCC

SITE VISIT

1.SUCC 317/07 In The Matter Of The Estate Of The Late STEPHEN BETT

(E.A ANYONA ADVO) (KOKO ADVO)

DATED AT KERICHO THIS 10TH DAY OF JANUARY, 2018

_______________

DEPUTY REGISTRAR

KERICHO

Cc.

Hon Judge

The Registrar High Court.

Advocates.

Notice Board.