Kenya Law | Kenya Gazette
1

Kenya Gazette


Search Below:
Year
Search For:

Advanced Search


THE KENYA GAZETTE

Published by Authority of the Republic of Kenya
(Registered as a Newspaper at the G.P.O.)

Vol.CXIX-No.124
NAIROBI, 28 August,2017
Price Sh. 60


CONTENTS

GAZETTE PAGE
THE CONSTITUTION OF KENYA… 4989
GAZETTE PAGE
THE CONSTITUTION OF KENYA… 4989


Page: 4989

GAZETTE NOTICE NO. 8380

THE CONSTITUTION OF KENYA

THE INDEPENDENT ELECTORAL AND BOUNDARIES COMMISSION ACT

(No. 9 of 2011)

THE ELECTIONS ACT

(No. 24 of 2011)

THE ELECTIONS (GENERAL) REGULATIONS

(L.N. 128 of 2012 and L.N.72 of 2012)

THE ELECTIONS (PARTY PRIMARIES AND PARTY LISTS) REGULATIONS, 2017

(L.N. 69 of 2017)

NOMINATED MEMBERS OF THE COUNTY ASSEMBLY

IN EXERCISE of the powers conferred by Articles 88(5), 90 and 177 of the Constitution, section 4 (n) of the Independent Electoral and Boundaries Commission Act, 2011 and Sections 34, 35, 36 and 37 of the Elections Act, 2011, and Regulation 54, 55 and 56 of the Election (General) Regulations, 2012 and Regulation 26 of the Election (Party Primaries and Party Lists) Regulations, 2017, the Independent Electoral and Boundaries Commission gives notice to the public that the persons listed in the 2nd Column to the schedules stand validly nominated to the County Assembly representing the Political Parties listed in the Schedule.

The number of seats referred to in the 7th and 6th Columns to the First and Second Schedule respectively have been allocated to the political party qualifying for the special seats envisaged under Article 177 of the Constitution proportionate to the total seats won during the General Election held on 8th August, 2017.

Schedule 1 provides for nominated marginalized members to the County Assembly.

Schedule 2 provides for nominated Gender Top-Up members to the County Assembly.

And that

(a) the name of the nominated member of the respective Political Party is listed in the Second Column to the Schedules;

(b) every nominated member s Gender is indicated in the Second Column to the Schedules;

(c)   every nominated member s Identification Card No. is indicated in the Fourth Column to the Schedules;

SCHEDULE 1

MOMBASA COUNTY 01

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Ramla Said Omar Female 23470173 PWD Orange Democratic Movement 4
2
Mohamed Mohamed Male 5465449 Ethnic Minority
3 Mary Evelyn Osongo Female 13893032 Religious Minority
4 Moses Aran Oindo Male 25080523 Youth

KWALE COUNTY 02

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Antony Odindo Male 8470717 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 2
2 Mwanandoto B.Juma Saphati Female 29658797 Marginalized Woman
3 Elizabeth Ruwa Mwangolo Female   28100262 Youth Jubilee Party 1
4 Suleiman Salim Nzallah Male 21422204 Minority Amani National Congress 1

KILIFI COUNTY 03

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Martha Koki Musyoki Female 21799188 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 3
2 Dickson Kelvin Shaban Male A1670044 Ethnic Minority
3 Nuzla Abushaib Female 27935252 Youth
4 Humphrey Kombe Mwarandu Male 22640478 Marginalised Community KADU-ASILI 1

TANA RIVER COUNTY 04

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Osman Dumali Haji Male 24001392 Minority Amani National Congress 1
2 Guhad Hassan Farhan Male 29725448 Youth Category Jubilee Party 1
3 Said Kuri Godana Male 22806004 PWD KANU 1
4 Salima Hawachu Farid Female 24545164 Youth FORD-KENYA 1

LAMU COUNTY 05

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Salim Mohamed Busaidy Male 1017378 Elderly Amani National Congress 1
2 Fatuma Shebwana B. Female 32164899 Youth Jubilee Party 1
3 Jane Wanjiku Ndungu Female 11625656 Minority KANU 1
4 Festus Kihuha Male 21015144 PWD Party of Democratic Unity 1

TAITA TAVETA COUNTY 06

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Joan Akinyi Adino Female 22968262 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 2
2 Athman Moze Msafiri Male 12548908 Ethnic Minority
3 Frank Jumapili Mmare Male 10396346 Ethnic Minority Jubilee Party   1
4 Jackson Nyambu Mwagharo Male 28399350 Youth Social Democratic Party 1

GARISSA COUNTY 07

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Hussein Mohamed Dagane Male 30202227 Youth Jubilee Party 1
2 Borle Haret Hussein Male 32172 PWD KANU 1
3 Samson Odhiambo Kamu Male 21983574 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 1
4 Sumaya Mubarak Ali Female 35668244 Youth Party for Development and Reform 1

WAJIR COUNTY 08

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Hussein Muhamed Yakub Male 29387387 Youth Jubilee Party 1
2 Bash Mohamed Jimale Male 29587691 Youth Narc-Kenya 1
3 Meimuna Said Nurkei Female 29585117 Youth Party for Development and Reform 1
4 Haretha Aden Ibrahim Female 28051516 PWD Wiper 1

MANDERA COUNTY 09

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Issack Dahir Abdi Male 25325773 Youth Economic Freedom Party 2
2 Halima Billow Omar Female 28037315 PWD
3 Abass Abdille Mohamed Male 29092512 PWD Jubilee Party 2
4 Ali Sahara Mohamed Female 1130351 PWD

MARSABIT COUNTY 10

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Osman Araru Sadia Female 12756664 Ethnic minority   Jubilee Party   2
2 Abdirazak Mohamed Hassan Male 26875305 Ethnic minority
3 Konchora Abdub Huka Male 65082 PWD Frontier Alliance Party 1
4 Christine Matare Galgidele Female 31233840 Minority KANU 1

ISIOLO COUNTY 11

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Musa Sumeiya Bishar Female 29722269 Youth Jubilee Party 3
2 Kunune Abdi Halake Male 24501784 Youth
3 Ann Stella Ntuti Akwalo Female 4926714 PWD
4 Deka Bonja Female 23343455 Youth Party For Development And Reform 1

MERU COUNTY 12

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Eesther Karimi Njeru Female 24855938 Ethnic minority   Jubilee Party   2
2 Kinoti Robert Kinyua Male 22365630 Ethnic minority  
3 Phillip Abubakar Oluoch Male 24344169 Youth Kenya Patriots Party 1
4 Asenath Kaimuri Nyamu Female 2373954 PWD Party Of National Unity 1

THARAKA NITHI COUNTY 13

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Mbae Anita Karimi Female 21798178 Ethnic minority Jubilee Party   3
2 Karangi Samuel Muthini Male 24762786 Youth  
3 Gabriel Asumpta Mukwanjeru Female 10252921 Pwd
4 Karen   Karimi Female 24954383 Youth Narc Kenya 1

EMBU COUNTY 14

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Mbuchi Terry C Wanja Female 24653520 Youth Jubilee Party   3
2 Kimani Martin Mwangi Male 26265110 Youth
3 Njue Judy Mbuya Female 22829021 Ethnic minority
4 Bernard Nyaga Kandia Male 4926637 PWD Maendeleo Chap Chap 1

KITUI COUNTY 15

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Waziri Bakari Baraka Male 13782247 Ethnic Minority Wiper Democratic Movement-Kenya 3
2 Florence M Singi Female 25692694 PWD
3 Munyoki Mwizi Male 24835163 Youth
4 Josephine Kavivi Mutie Female 574710 PWD National Rainbow Coalition   1

MACHAKOS COUNTY 16

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Jacinta Nthambi Luka Female 14654736 PWD Wiper Democratic Movement-Kenya 2
2 Justus Katumo Mutweta Male 11602569 PWD
3 Antony Kasimu Mulu Male 29609811 Youth   Jubilee Party 1
4 Abdirahman Mohamed Ali Male 22337127 Ethnic minority Maendeleo Chap Chap 1

MAKUENI COUNTY 17

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Urbanus Kyalo Wambua Male 25882335 Youth Wiper Democratic Movement-Kenya 3
2 Lynnet Mbula Mutula Female 27786742 Youth
3 Justus Mutua Masesi Male 23970629 Youth
4 Mwaniki Jonathan Muoki Male 5062121 Ethnic minority Muungano Party   1

NYANDARUA COUNTY 18

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Margaret Wanjiru Ireri Female 14477505 Ethnic minority Jubilee Party 4
2 Kariuki Geoffrey Ngaruiya Male 693730 Ethnic minority
3 Muhoho Esther Wanjiku Female 26358666 Ethnic minority  
4 Joseph Kariuki Waithera Male 28002693 Ethnic minority

NYERI COUNTY 19

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Beth Nyawira Kimaili Female 27917423 Youth Jubilee Party 4
2 Muthoni Patrick Mutahi Male 26667315 Youth
3 Millicent Cherotich   Female 24301970 Ethnic minority
4 Wambugu Thiong o William   Male 350461 Ethnic minority

KIRINYAGA COUNTY 20

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Njagi Joylisa Wangerwe Female 28092016 Youth   Jubilee Party 4
2 Njiru Edwin Kariuki Male 24264026 Ethnic minority  
3 Mitaru Beatrice Njoki Female 14505395 PWD
4 Kariuki Kepha Mugambi Male 28245464 Youth  

MURANG A COUNTY 21

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Chege Stephen Mwangi Male 24266455 Youth Jubilee Party 4
2 Karanja Ruth Wambui Female 25186409 Youth
3 Makau Ndunda Alex Male 10979876 Ethnic minority  
4 Mwangi Cathyrn Wanjiku Female 27818781 Ethnic minority  

KIAMBU COUNTY 22

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Chris Karumba Kagari Male 29613861 Youth Jubilee Party 4
2 Jane Nyokabi Female 9924288 PWD
3 Njue John Njiru Male 20171339 Ethnic minority  
4 Kariuki Lawrence Gitau Male 13409957 Minority  

TURKANA COUNTY 23

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Lokaale Ebenyo Zainabu Male 23711801 Youth   Jubilee Party 2
2 Lynet Akamais Abok Female 31973456 Youth
3 Lillian Jebiwott Kimosop Female 23982444 Marliganized Woman Orange Democratic Movement 2
4 Mathew Alan Lonyait Male 24545904 Youth

WEST POKOT COUNTY 24

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Lonyangiro Noel Jumamosi Male 11712948 Ethnic minority   Jubilee Party 2
2 Nyangongiri Lopetangole Lotuch Female 276219 Ethnic minority  
3 Jackline Ripoo Female 24845039 Youth KANU 2
4 Elijah Lokori Kaseuseu Male   31417816 Youth

SAMBURU COUNTY 25

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Lenamatiyo Silapia   Female 27144188 Youth Jubilee Party 3
2 Lesiyampe Leteipan Edwin   Male 27989804 Youth
3 Jennifer Letuiya Female 64355 PWD
4 Osman Adan Dube Male 23423263 PWD KANU 1

TRANS NZOIA COUNTY 26

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Rodgers Barasa Male 20106908 Youth Ford Kenya 2
2 Philip Nyongesa Simiyu Male 25687833 Youth
3 Kapchanga Trikoi Joseph Male 9043299 PWD Jubilee Party 2
4 Cheshari Everlyne Kapkarich Female 20062900 Minority

UASIN GISHU COUNTY 27

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Samora Machel Male 24938264 Ethnic minority   Jubilee Party 4
2 Boroswa Mary Goretti Female 10030408 Minority  
3 Edwin Kipkoech Misoi Male 24669341 Youth  
4 Kosgei Salina Female 11577225 PWD

ELGEYO MARAKWET COUNTY 28

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Kanda Winnie Jebet Female 23212327 Youth Jubilee Party 4
2 Kibire Lawi Kipng'etich Male 25773039 Youth
3 Evalyne Jepchumba Kiptoo Female 23045983 PWD
4 Cheplaiti James Chirchir Male 12828643 PWD

NANDI COUNTY 29

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Chepkwony Philip Male 29898100 Youth Jubilee Party 4
2 Dorcas Kirwa Female 24973671 Youth
3 Some Cornelius Kibet Male 32219568 PWD
4 Rose Chesang Female 13806939 PWD

BARINGO COUNTY 30

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Kibai Ng'uriaei Francis Male 24529477 Youth Jubilee Party 3
2 Ngeny Valarie Jepkosgei Female 27909168 Youth
3 Bowen Charles Kimitei Male 5307479 Minority  
4 Betty Jebet Birchogo Female 28752793 Youth   KANU 1

LAIKIPIA COUNTY 31

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Zamzam Salma Hussein Female 30678352 Ethnic minority   Jubilee Party 4
2 Peter Lemerian Matunge Male 25744732 Ethnic minority  
3 Mary Samken Female 34037477 Minority  
4 Christopher Mark Mwangi Male 26724749 Minority  

NAKURU COUNTY 32

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Michael Kipkoech Kirui Male 24059569 Youth Jubilee Party 4
2 Maurine Chepkoech Lesingo Female 24445865 Ethnic minority
3 Busienei Benazir Beuton Male 26977846 Minority
4 Zaituni Zainabu Female 31044234 Minority  

NAROK COUNTY 33

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Benson Sasimwa Kisesema Male 22828671 Youth Jubilee Party 2
2 Chepngeno Langat Caroline Female 25266638 Youth
3 Jackson Lankemua ole Naiduya Male 9658265 Minority   Orange Democratic Movement 1
4 Pussy Naisiae Esther Female 98201 Minority   Chama Cha Mashinani 1

KAJIADO COUNTY 34

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Richard Lenana Olepulei Male 88095 PWD Jubilee Party 3
2 Josephine Seper Sharrar Female 21695988 PWD
3 Nguro Onesmus Ngogoyo Male 25257003 Youth
4 Sandra Mario Female      Ethnic Minority Orange Democratic Movement 1

  

KERICHO COUNTY 35

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Winny Chepkoech Langat Female 28383616 Youth Jubilee Party 4
2 Bii Cheruiyot Male 24878352 Youth
3 Milka Wangare Njuguna Female 11527555 Minority
4 Kassim Abdulrashid Nassir Male 29348646 Minority

BOMET COUNTY 36

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Leonard Ngeny Male 27151025 Minority Jubilee Party 4
2 Chepkorir Turgut Janet Female 25464364 PWD
3 Vincent Kipkemoi Mutai Male 28474376 Youth
4 Chepkirui Marcella Female 25202994 Youth

KAKAMEGA COUNTY 37

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Aseka Timothy Amwayi Male 26348317 PWD Amani National Congress 2
2 Dorice Atuo Matere Female 25355819 Youth
3 Changorok Komolngole Eric Male 26069354 Ethnic Minority   Orange Democratic Movement 2
4 Roselyn Katibi Akoy Female PWD PWD

VIHIGA COUNTY 38

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Stanley Adembesa Kasiera Male 11584809 Minority Amani National Congress 2
2 Joyce Musuruve Mayodi Female 11095831 PWD
3 Lucy Kemunto Female 9976564 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 1
4 Naomi Mandela Olume Female 11042854 PWD Progressive Party Of Kenya 1

BUNGOMA COUNTY 39

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Fredrick John Museve Male 30508390 Youth   Ford Kenya 2
2 Irene N. Mutaki Female 29129680 Youth  
3 Cheprot Chesibok Male 11785725 Minority   Jubilee Party 1
4 Christine Chebet Ngelech Female 3960785 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 1

BUSIA COUNTY 40

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Patrick Ockochi Obongoya Male 7897049 Ethnic Minority Orange Democratic Movement 2
2 Hawa Ismail Hajir Female 2748664 Ethnic Minority
3 Cynthia Mutere Female 10319788 Women Ford Kenya 1
4 Bernard Ouma Odako Male 22967040 Youth   Labour Party Of Kenya 1

SIAYA COUNTY 41

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Andrew Omwende Omolo Male 21401086 PWD Orange Democratic Movement 4
2 Nancy Adhiambo Wamwai Female   28616941 Youth
3 Benard Onyango Adala Male 2356655 Youth
4 Filly Akoth Onditi Female 6345960 Woman

KISUMU COUNTY 41

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Eng Caleb Omoro Male   8974259 Minority Orange Democratic Movement 4
2 Inviolatta Adhiambo Female   28141920 Youth  
3 Aslam Kirdin Khan Male   10842369 Ethnic Minority  
4 Consolata Juma Ollows Female   984187 PWD

HOMABAY COUNTY 43

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Lorna Owino Female   244481950 Youth   Orange Democratic Movement 4
2 Kevin Otieno Onyango Male   23687597 Youth  
3 Kakach Edwins Ochieng Male   137754420 PWD
4 Amina Osmail Hillow Female   226130110 Ethnic Minority  

MIGORI COUNTY 44

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Philister Atieno Female 955631 PWD Orange Democratic Movement 3
2 Benard O. Ojuok Male   898190116 PWD
3 Esther Atieno Onana Female   13297652 PWD
4 Grace Wangare Ndegwa Female   28001202 Youth   Jubilee Party   1

KISII COUNTY 45

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Loice Mwongela Female 23480802 Marginalized Woman   Orange Democratic Movement 2
2 Eric K. Janganya Male   26248077 Youth  
3 Mokumi Edmond Anthony Male   30535697 Marginalized   Jubilee Party   1
4 Ronald Naomi Bosire Female   23878344 Youth   Peoples Democratic Party   1

NYAMIRA COUNTY 46

MARGINALIZED LIST

No.   Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Grace Wangare Ndegwa Female   28001202 Youth   Jubilee Party 1
2 James Boera Onyancha Male   23517217 Youth   Ford Kenya 1
3 Abel Mokaya Mose Male   22183448 Ethnic minority   Orange Democratic Movement 1
4 Innocent Ochenge Mose Male   22183448 PWD Wiper Democratic Movement 1

NAIROBI COUNTY 47

MARGINALIZED LIST

No. Name Gender   ID No. Nature of Special Interest Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Husni Mohamed Male 8454922 PWD Orange Democratic Movement 2
2 Immapet Kemunto Female   25166738 Youth  
3 Mbugua Kabiro Male 23661201 Youth   Jubilee Party 2
4 Susan Mukungu Kavaya Female 29641514 Youth

SCHEDULE 2

MOMBASA COUNTY 01

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Amriya Boy Juma Female 29670977 Orange Democratic Movement 8
2 Leila Mughazo Nyache Female 8453075
3 Milka Moraa Ngare Female 945218
4 Rosemary Mueni Mukavi Female 3029205
5 Mary Naliaka Wafula Female 21518882
6 Hamida Noor Sheikh   Ali Female 6410987
7 Fatuma Swale Motte Female 30190935
8 Mwaka Zahora Juma Female 26105536

KWALE COUNTY 02

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Mwanasiti Saidi Mwadzogolo Female 13418292 Orange Democratic Movement 5
2 Fatuma Hamisi Masito Female 11601566
3 Hanifa Badi Mwajirani Female 245485290
4 Melda James Nyakiti Female 28457533
5 Mwaphastsa Mwanauba Omar Female 4818066
6 Kibamba Bintali Hamadi Female 8412861 Jubilee Party 3
7 Pokea Bakari Sikukuu Female 11771521
8 Mayumbe Idd Mishi Female 23249836
9 Teresia B. Muoki Female 22638356 Amani National Congress 1
10 Mary Charles Kalinga Female 9881008 New Democrats 1

KILIFI COUNTY 03

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Radhia Ali Omar Female 11625241 Orange Democratic Movement 12
2 Sabrinah Tumaini Julius Female 20768813
3 Lilian Atakha Inzoya Female 21127611
4 Scholastic Adit Oduol Female 11641899
5 Philister Auma Messo Female 2312855
6 Margaret Damo Charo Female 11100036
7 Amina Nassor Abdalla Female 27534865
8 Elizabeth Mbuche Jave Female 10691661
9 Loice Ngari Kombe Female 20979650
10 Victoria Manyazi Mzungu Female 11765295
11 Nuzla Abushaib Female 27935252
12 Winfred Mwangombe Female 27599568
13 Saumu Sidi Julius Female 27451631 Devolution Party of Kenya 1
14 Hadad Feiswal Almas Female 33400808 Ford Kenya 1
15 Mary Anzazi Maneno Female 22101918 KADU Asili 1

TANA RIVER COUNTY 04

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Keiro Kadija Snad Female 11892001 Jubilee Party 2
2 Mariam Guracho Argamso Female 23257880
3 Faith Tumaini Kombe Female 32994849 Amani National Congress 1
4. . Fatuma Diramo Abadada Female 25115209 KANU 1

LAMU COUNTY 05

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Amina Kale Loo Female 8520336 Amani National Congress 1
2 Halima Ali Tuna Female 24514061 Jubilee Party 1
3 . Zulekha Mohame Mjahi Female 11140044 KANU 1
4 Seita Rimoine Female 26042076 Party Of Democratic Unity 1

TAITA TAVETA COUNTY 06

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Catherine Mshai Mwakwiwiwi Female 11311219 Orange Democratic Movement 4
2 Anastacia Wakesho Mombo Female 5350248
3 . Joyce Makumbo Mwangoji Female 4876434
4 Constance Mwandawiro Female 672356
5 Mwakio Maria Chao Female 5396937 Jubilee Party 2
6 Martha Matighi Kenio Female 14512763
7 Bertha K. Mwaiseghe Female 22231917 Ford Kenya 1
8 Lilian Machocho Kidali Female 26740541 Social Democratic Party 1
9 Rose Zighe Shingira Female 23938198 Wiper Democratic Movement 1

GARISSA COUNTY 07

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Dugow Mohamed Rukia Female 22747807 Jubilee Party 5
2 Fatuma Abdi Sanweine Female 14539273
3 . Dhahir Mohamed Ayan Female 27500435
4 Ali Asli Ibrahim Female 45785
5 Maalim Dagane Gini Female 175256      
6 Halima Hussein Gure Female 8481486 KANU 2
7 Fatuma Khalif Ali Female 2100134
8 Shindes Mohamud Medmoha Female 24647563 Orange Democratic Movement 2
9 Fatuma Bulle Horor Female 25695097
10 Maryan Mohamed Hassan Female 24206346 Party for Development and Reform 2
11 Habiba Abdi Ahmed Female 13117206
12 Fahaan Barkatle Ali Female 24746003 Wiper Democratic Movement-Kenya 2
13 Queen Teresia Titus Female 7549547
14 Fatuma Mohamed Shide Female 8481185 Amani National Congress 1
15 Khatra Iman Sigat Female A100865   Labour Party Of Kenya 1

WAJIR COUNTY 08

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Meymuna Osman Gabow Female 22459666 Jubilee Party 3
2 Hussein Robley Female 68993506
3 . Abdi Aress Katra Female 6822826
4 Asha Hussein Dayib Female 27783067 Party For Development And Reform 3
5 Sahara Noor Abdi Female 28047964
6 Shamsa Mohamed Omar Female 27438794
7.. Fatuma Sheikh Abass Female 40673 Narc Kenya 2
8 Deinaba Omar   Salat Female 58717271
9 Dahaba Yussuf Farah Female 13404799 Wiper Democratic Movement- Kenya 2
10 Lul Saney Mohamed Female 14466089
11 Nimo Ahmed Saney Female 280517 Orange Democratic Movement-Kenya 2
12 Habiba Issack Yussuf Female 13331167
13 Halima Kunow Yussuf Female 24450264 Amani   National Congress 1
14 Saadia Ahmed Mumin Female 11044530 KANU 1

MANDERA COUNTY 09

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Fatuma Issack Osman Female 27750433 Economic Freedom Party 8
2 Meymuna Sheikh Abdishakur Female 29462349
3 Shamsa Ibrahim Maalim Female 24964010
4 Umul Ker Kassim Female 25593774
5 Amran Adan Abdirahman Female 36570243
6 Halima Golo Female 30685722
7 Zamzam Abdullahi Ali Female 33933633
8 Fatuma Omar Kasai Female 24725771
9 Hussein Hindia Ibrahim Female 23933558 Jubilee Party 5
10 Nasra   Hussein Adawa Female 33915106
11 Isaackow Maalim Sokorey Female 20364639
12 Sheikh Ibrahim Shankaron Female 32236480
13 Rahma Ibrahim Isaak Female 34900471
14 Nasra Noor Mohamed Female 25447356 Narc Kenya 1

MARSABIT COUNTY 10

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Dulacha Safia Waqo Female 12432871 Jubilee Party 2
2 Zamzam Hussein   Female 9559848
3 Hadija Ibrahim Kontoma Female 21825730 Frontier Alliance Party 2
4 Susan Dabalen Female 27595250
5 . Isako D. Umuro Female 11456246 KANU 1
6 Femina Hussein Intalo Female 30294474 Party Of National Unity 1

ISIOLO COUNTY 11

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Hajira Haji Abdi Female 24726634 Jubilee Party 2
2 Konso Mumina Jillo Female 364263
3 Farhiya Abass Hassan Female 24880265 Party For Development And Reform 1

MERU COUNTY 12

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Muthaura Makena Female 21772809 Jubilee Party 7
2 Mutua Kirito Salome Female 14645481
3 . Mbiti Fridah Mwendwa Female 21362322
4 Priscilla Karauki Female 9295684
5 Limungi Ruth Kananu Female 21411017
6 Purity Nkirote Mugambi Female 22178611
7 Grace Gakii Nyamu Female 20544283
8 Janerose Nguta Mati Female 7410515 Party of National Unity 7
9 Gacheri Muthoni Muthuri Female 21143405
10 Grace Kambura Thuranira Female 7750896
11 Petronilla Gainchi Kiao Female 2369364
12 Miriam Kajuju Ntarangui Female 20754987
13 Sarah Gakii Kaberia Female 24273877
14 Lucy Makena Jason Female 7146483
15 Lucy Waithera Muhu Female 6849393 Kenya Patriots Party 3
16 Jane Wambui Gatai Female 11411700
17 Betty Kinya Kiambati Female 22031705
18 Jane Kendi Laichena Female 25904559 Maendeleo Chap Chap Party 2
19 Jane Kanana Kaburu Female 14415824

THARAKA NITHI COUNTY 13

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Nthiga Milcent Mugana Female 23805917 Jubilee Party 1

EMBU COUNTY 14

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Gakungugu Agnes Wanjiru Female 11672521 Jubilee Party 7
2 Njiru Sicily Ruguru Female 7034896
3 Mbugi Sicily Warue Female 21723462
4 Kariuki Margaret Lorna Female 12578333
5 Kinyua Rose Ruguru Female 11353741
6 Muisyo Ednah Kanini Female 9936161
7 Edith   Wanjiru Nyaga Female 23541349
8 Jane Ann Muthoni Murithi Female 7035887 Maendeleo Chap Chap Party 2
9 Elizabeth Ndeleve Kibai Female 21918341

KITUI COUNTY 15

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Beatrice Velesi Musyoka Female 21191832 Wiper Democratic Movement-Kenya 6
2 Colleta K. Kimanzi Female 10678041
3 Grace Mutua Female 9819434
4 Mary P. Ndumbu Female 988717
5 Elizabeth Ndunge Peter Female 7258747
6 Anne Mwende Mumo Female 672434
7 Charity Syomiti Mwangangi Female 13780833 National Rainbow Coalition   3
8 Regina Mueni Ishmail Musyoki Female 4417349
9 Munira Mohamed Female 29077284
10 Esther Kalunda Ndile Female 9752603 Jubilee Party   

MACHAKOS COUNTY 16

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Benedete M Musyoka Female 2853937 Wiper Democratic Movement-Kenya 8
2 Hellen Ndeti Female 3933371
3 Rozina Kanini Wambua Female 11623017
4 Margaret Mwikali Mbithi Female 7407320
5 Winfred Mutua Female 20693425
6 Angela Munyasya Female 1472556
7 Christine Koki Female 20988882
8 Agatha Mutindi Mutunga Female 10890293
9 Margaret Mutheu Ndalana Female 7564589 Maendeleo Chap Chap Party 4
10 Phoebe Koki Mawa Female 11268149
11 Alice Mukonyo Nzioka Female 534987
12 Constance Mbula Nzioki Female 4812516
13 Irene Mwende Mbivya Female 13097682 Jubilee Party 1
14 Pauline Mene Munguti Female 20194742 National Rainbow Coalition   1
15 Wangai Jane Nyawira Female 9935085 Muungano 1

MAKUENI COUNTY 17

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Magdalene Nduku Mulwa Female 1869368 Wiper Democratic Movement-Kenya 10
2 Lynnet Mbula Mutula Female 27786742
3 Sharon Mueni Mutinda Female 27499287
4 Elizabeth Mutindi Kiio Female 22822128
5 Fariah Abdistar Sheikh Female 29110983
6 Janet Ngina Wambua Female 1167345
7 Mariam Ngena Musyoka Female 13765378
8 Diana Musengya Mwendo Female 9638923
9 Sheila Ndunge Munene Female 13267764
10 Caroline Kanini Ngumbi Female 24902788
11 Mutuku Mercy Ndinda Female 2609027 Muungano Party 3
12 Kimilu Martina Ngusye Female 10799739
13 Kitunga Janet Mwikali Female 10204694
14 Bernardette K. Mutisya Female 7878808 National Rainbow Coalition 1

NYANDARUA COUNTY 18

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Kamau Salome Gathoni Female 11098666 Jubilee Party 10
2 Wanjau Mary Nejri Female 2357583
3 Kimondo Loise Wanja Female 23647918
4 Githae Wangari Jecinta Female 5563775
5 Milkah Wanjiru Female 21646659
6 Ndungu Margaret Wanjiru Female 2887549
7 Waweru Nyambura Jane Female 24026880
8 Mwangi Esther Nyambura Female 12948356
9 Waweru Waithira Mary Female 8643029
10 Methu Wangari Lucy Female 12416004

NYERI COUNTY 19

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Muthoni Ann Caroline Female 20611032 Jubilee Party 9
2 Mary Ndiritu Nyambura Female 12780349
3 Lucy Wambui Kariuki Female 1078245
4 Gathua Wanjiku Lilian Female 23797731
5 Elizabeth Wanjiku Mugo Female 5564767
6 Wanjiku Juliah Mukami Female 27733966
7 Thumbi Waihuini Beatrice Female 22835950
8 Kamau Wairimu Rose Female 5780484
9 Ndiritu Ndomo Mary Female 22512090
10 Lynette Wanjiru Kinyua Female 24865909 Party Of National Unity 1

KIRINYAGA COUNTY 20

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   Id No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Githinji Daisy Grace Nyaguthii Female 26000870 Jubilee Party 9
2 Njeru Rose Wanjiru Female 4400185
3 Njoka Albina Wambui Female 5753407
4 Lucy Njeri Mwaniki Female 21984728
5 Njeru Lynette Wanjiru Female 24641280
6 Ann Wachera Kariuki Female 20968378
7 Muriithi Caroline Wanjiku Female 9302184
8 Lilian   Wanjiku Gitari Female 11396425
9 Mwangi Muthoni Maureen Female 28667846

MURANG A COUNTY 21

GENDER TOP UP LIST

No. Name Gender   Id No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Njoroge Caroline Wairimu Female 22141047 Jubilee Party 13
2 Elizabeth Wambui Mwangi Female 11372818
3 Kabaya Nyaguthii Lilian Female 28227521
4 Kigo Wangari Anne Female 22816793
5 Ngugi Lucy Nyambura Female 13643492
6 Njoki Joyce Wambui Female 25320765
7 Kariuki Eunice Nduta Female 7183520
8 Beth Waithira Ndungu Female 11307108
9 Njoroge Sarah Njeri Female 24424304
10 Chege Flasia Nduta Female 26397365
11 Kang'atu Njeri Passy Female 24871712
12 Muigai Jane Wanjiru Female 22058798
13 Kagiri Muthoni Dinah Damaris Female 20602421
14 Milkah Gathoni Ngari Female 32563205 Democratic Party 1

KIAMBU COUNTY 22

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Nyatu Catherine Wanjiru Female   23266809 Jubilee Party 28
2 Kariuki Ann Wanjiku Female   9197587
3 Ndirangu Emmah Wanjiku Female   10750591
4 Gathiga Jane Wanjiru Female   10045927
5 Lucy Njoki Mugure Female   24188668
6 Gatonye Margaret Njeri Female   24172814
7 Ndungu Nungari Mercy Female   A1763372
8 Margaret Wahu   Njoroge Female   24371447
9 Wangati Caroline Wambui Female   22225150
10 Mburu Margaret Njeri Female   30094765
11 Susan   Wanjiru Mwaura Female   22199365
12 Virginia Nyokabi Njuguna Female   4356581
13 Ann Wambui Ndiko Female   11481465
14 Mwago Margaret Wanjira Female   11032048
15 Ngunyu Jane Waithira Female   8023953
16 Yvonne Wanjiku Waweru Female   23235486
17 Josephine Nduta Muongo Female   23608837
18 Chikiru Muthoni Rahab Female   10572046
19 Waithaka Agnes Njoki Female   9291867
20 Susan Wamaitha Nyokabi Female   12425993
21 Sarah Kimunyi   Female   11066214
22 Muigai Susan Njeri Female   22735281
23 Karanja Jane Thogori Female   12485033
24 Mwega Eunice Wanjiku Female   21971775
25 Nancy   Nyambura Mwaura Female   22229718
26 Mutuguti Sophia Muthoni Female   11046094
27 Njuguna Ceciliah Wahu Female   28538014
28 Lucy Njeri   Kagi Female   3434923

TURKANA COUNTY 23

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Jacinta Abenyo Maraka Female 8560092 Jubilee Party 7
2 Rebecca Akeno Elim Female 8738382
3 Grace Nakeno Engolle Female 10124752
4 Christine Ajikon Nanoi Female 10987089
5 Dorcas Epusiye Lokaale Female 12434008
6 Susan Namus Akabwai Female 4769041
7 Abenyo Lokale Nakali Female 10124709
8 Alice Nakawa Nagiro Female 22844162 Orange Democratic Movement 6
9 Esther Apetet Maan Female 239652
10 Angetina Epetet Lolaana Female 29958931
11 Rebecca Epar Longole Female 10987093
12 Agnes Ekoro Christopher Female 21174475
13 Elizabeth Asibitar Lokoel Female 239836

WEST POKOT COUNTY 24

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Susan Chepolemin Female 8764708 KANU 4
2 Nancy Cherotich Chombir   Female 20021958
3 Josephine Cheptum Cherum Female 9761195
4 Grace Chenangat Rengei Female 14406712
5 Kelepo Agneta Chemning Female 12813715 Jubilee Party   4
6 Andiema Eunice Cheptoo Female 9169722
7 Chepution Esther Joseph Female 8764097
8 Selina Longiro Chepkiyach Female 11757170
9 Mary Joshua Cherop Female 9169296 Party for Development and Reform 1

SAMBURU COUNTY 25

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Hassan Mohamed Asha Female 13047646 Jubilee Party 5
2 Lenkirasi Doris Seeto Female 9844427
3 Zamzam Ismail Female 2293391
4 Josphine Kundera Lesilampa Female 23234831
5 Kalapata Kadicho Elizabeth Female 13047031
6 Antonela Lobura Female 10939131 KANU 2
7 Roseline Leasaibile Female 20080941
8 Stefania Stain Lanyasunya Female 292868 Democratic Congress 1

TRANS NZOIA COUNTY 26

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Wakwabubi Judith Mutonyi Female 11656931 Jubilee Party 6
2 Jane Gaitano Female A1189845
3 Mutai Margaret Kapsulel Female 5316539
4 Sugut Milca Chelagat Female 5316310
5 Mbugua Phyllis Njeri Female 22716413
6 Ann Wanjiku Mwangi Female 25231823
7 Margaret Wanjala Female 848545 Ford-Kenya 4
8 Mercy Tanui Female 26065239
9 Carolyne Nasimiyu Makokha Female 14517824
10 Beninah M. Khisa Female 932099

UASIN GISHU COUNTY 27

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Nancy Sang Female 23611545 Jubilee Party 13
2 Jeptoo Hellen Female 20216238
3 Tirop Belinda Female 25215292
4 Kemboi Kesumo Maria Female 4910324
5 Sambai Jepkemboi Leah Female 5303614
6 Rono Jebet Alice Female 22717994
7 Maiyo Jepkoech Zipporah Female 12466171
8 Jeruto   Barbegi Female 27859064
9 Kendagor Jepkoech Eileen Female 283265
10 Bittok Joan Cheserem Female 28566131
11 Dr. Barmao Catherine Kiptanui Female 10030886
12 Malot Leah Jemeli Female 11063921
13 Jenny Jebet Too Female 33746416

ELGEYO MARAKWET COUNTY 28

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Rutto Jasline Jepkosgei Female 10704683 Jubilee Party 9
2 Kiptoo Neddy Jeruto Female 22709478
3 Lornah Jerotich Tanui Female 31014475
4 Changwony Chebet Gloria Female 22411030
5 Yego Trubena Jemutai Female 4503270
6 Kimitto Salina Jemosop Female 11338527
7 Maureen Jepkosgei Masit Female 9958308
8 Kaitany Jane Female 11339487
9 Kirop Emily Female 20274625

NANDI COUNTY 29

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Chepkemei Clarah Female 22387992 Jubilee Party 4
2 Jane Chepkoech Female 30961467
3 Jebitok Teresa Maiyo Female 8969882
4 Rop Philipmon Female 23112293
5 Margaret Butia Nyauntu Female 694405 Amani National Congress 1

BARINGO COUNTY 30

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Cherutich Francisca Jepkuto Female 14720150 Jubilee Party 8
2 Saphina   Chelagat Female 10377781
3 Kiptalla Jeruto Female 26135955
4 Purity   Tallam Female 12936086
5 Kakerel Eunice Chepranyei Female 13063236
6 Kipsang Elizabeth Jerotich Female 8032933
7 Julia   Kandie Female 23798676
8 Cherus Maureen Jepkosgei Female 10941457
9 Caroline Chebichii Kessei Female 24779171 KANU 3
10 Francisca Jepsergon Cheburet Female 13063428
11 Diana Siriti Female 21489233

BARINGO COUNTY 30

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Cherutich Francisca Jepkuto Female 14720150 Jubilee Party 8
2 Saphina   Chelagat Female 10377781
3 Kiptalla Jeruto Female 26135955
4 Purity   Tallam Female 12936086
5 Kakerel Eunice Chepranyei Female 13063236
6 Kipsang Elizabeth Jerotich Female 8032933
7 Julia   Kandie Female 23798676
8 Cherus Maureen Jepkosgei Female 10941457
9 Caroline Chebichii Kessei Female 24779171 KANU 3
10 Francisca Jepsergon Cheburet Female 13063428
11 Diana Siriti Female 21489233

LAIKIPIA COUNTY 31

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Catherine Nyawera Female 21701708 Jubilee Party 5
2 Patricia Mthoni Wawera Female 5499806
3 Kibue Catherine Nyokabi Female 24652405
4 Judy Wanjiku Lukio Female 801309
5 John Irene Wachuka Female 228710

NAKURU COUNTY 32

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Kamau Catherine Nyambura Female 21747034 Jubilee Party 17
2 Gichuki Wacheke Elizabeth Female 21325618
3 Maina Jane Wambui Female 5452070
4 Kones Lily Chepkemoi Female 1792592
5 Sylvia Kemunto Onyancha Female 23868807
6 Maru Rachael Chepkorir Female 13622345
7 Jackline Manyara Wangeshi Female B067580
8 Kimani Mukenyi Anne Female 24768016
9 Njoroge Karugi Rose Female 11619310
10 Kairu Nyambura Gladys Female 12462767
11 Mwathi Grace Wambui Female 6060335
12 Njoroge Gathoni Rose Female 11046476
13 Isabella Makori Female 22077122
14 Korir Doreen Jebiwot Female 27396813
15 Kilisha Caroline Cherono Female 13720926
16 Joyce Anyiso Female 30039481
17 Njuguna Nyambura Susan Female 20286672
18 Leah Jepngetich Sang Female 20806184 Orange Democratic Movement 2
19 Alice Chepkirui Kering Female 5991697

NAROK COUNTY 33

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Rebecca Naisiae Karia Female 12981765 Jubilee Party 7
2 Damaris   Chepkirui Female 23282243
3 Wangai Njoki Mary Female 14625866
4 Siando Jeniffer Ene Koriata Female 7269765
5 Kutingala Susan Female 24952392
6 Mary Chelangat Kirui Female 11015517
7 Jane Ene Mututua Female 11708441
8 Mercy Resiato Keiwua Female 24277605 Chama Cha Mashinani 3
9 Rahab Naisotuae Kenana Female 8751540
10 Grace Liara Female 6215079
11 Christine Lemein Female 101520 Orange Democratic Movement 2
12 Mary Simat Female 98966
13 Ann Potishoi Kopasar Female 29957918 KANU 1

KAJIADO COUNTY 34

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Sianka Faith Mukenka Female 28028535 Jubilee Party 7
2 Violet Wahinya Female 11501516
3 Mathenge Lucy Wachuka Female 5494875
4 Koitumet Grace Suyianta Female 23651919
5 Laanoi Winnie Sein Female 30203377
6 Patricia Nekayia Mparia Female 2024394
7 Yvonne Nalokitoo Tonkei Female 27479107
8 Grace Munei Female    Orange Democratic Movement 2
9 Rebecca Nandupoi Supeyo Female   
10 Susan Benjamin Malit Female 9023956 Wiper Democratic Movement-Kenya 2
11 Grace Nkonene Parantai Female 9831292
12 Jacquelyn Nemaoi John Female 22962106 Party of National Unity 1

KERICHO COUNTY 35

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Annah Chebet   Tonui Female 6003439 Jubilee Party 13
2 Chelangat Prisca Kipkoech Female 23742243
3 Koech chemutai Grace Betty Female 587997
4 Cherono Ann Female 20999931
5 Hellen   Chepkirui Female 21651459
6 Tonui Beatrice Chepkemoi Female 8073163
7 Ann Koskey Chelangat Female 23436674
8 Tanui Esther Chepkorir Female 13107629
9 Soi Caroline Chepkoech Female 3870076
10 Edith Kaptich   Chepkoech Female 24124824
11 Kerich Emily Chepkemoi Female 14690441
12 Chebet Jackline Female 22114331
13 Tumm Ann Chepkorir Female 23363983

BOMET COUNTY 36

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Chepkoech Mutai Cicilia Female 1776563 Jubilee Party 6
2 Chemutai Catherine Female 25836427
3 Ridha Chepkirui Female 21699397
4 Bore Chepkoech Winnie Female 21480695
5 Chepkorir Hellen Female 21571871
6 Evaline Chepkemoi Female 22540866

KAKAMEGA COUNTY 37

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Christine Awino Omusula Female 10916505 Orange Democratic Movement 14
2 Lucie Mbaja Chogo Female 13368451
3 Beatrice Shisia Shikhule Female 14462970
4 Angela Nelima Makokha Female 11674459
5 Lillian Beverlyne Osiema Female 23108107
6 Hadija Ngayi Juma Female 21903578
7 Mildred Naliaka Waluvengo Female 12998803
8 Auxillia Shiranda Nyamwonya Female 5779709
9 Sarah Watsula Female 13052320
10 Phaustine Auma Werimo Female 20684974
11 Winny Nasenya Musungu Female 10165470
12 Violet Kent Lumumba Female 14596801
13 Violet N. Ananda Female 6097160
14 Ann Ong'ute Mulwale Female 9917766
15 Kataka Anne Andambi Female 1392286 Amani National Congress 8
16 Evelyn Mwanzo Female 8319294
17 Jackline Mwaka Female 21405835
18 Lydia Orengo Barasa Female 22494732
19 Cynthia Malietso Female 15634030
20 Anne Wesonga Nambiro Female 9258347
21 Lynda Aseyo Wamalwa Female A194444
22 Frida Muderi Mahiva Female 1175046
23 Christine Imbosa Mbogua Female 1520047 United Democratic Party 1
24 Roselidah Andambi Female 1820724 Ford-Kenya 1
25 Jael M Madanji Female 22636791 Jubilee Part
y
1

VIHIGA COUNTY 38

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Violet Afandi Bagada Female 11831015   Amani National Congress 4
2 Ruth Rebecca Olesi Ochiel   Female 11228672
3 Venna Kaisha Ubbaga   Female 22159622
4 Elizabeth Muhonja Imbugui   Female 13293898
5 Mary Clementine Osodo   Female 22763479   Progressive Party of Kenya 2
6 Jackline Mwenesi Lukalo   Female 20927107
7 Maureen Amunga   Female 22887835   Orange Democratic Movement 1
8 Melisa Sally Inonda   Female 22004983   Ford-Kenya 1
9 Alice Midecha Ahuga   Female 6640686   United Democratic Party 1

BUNGOMA COUNTY 39

GENDER TOP-UP LIST

No.   Name   Gender     ID No.   Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Beatrice Nekesa Wekesa   Female 7987586   Ford-Kenya 5
2   Rose Imbega   Female   A1525301  
3   Jerusa Aleo Sikuku   Female 42136515
4   Umii Maloba   Female 4567898
5   Kesia Lukosi   Female 20783533
6   Kirui Yeko Eunice   Female 9458477   Jubilee Party 3
7   Ingo Cheperenger Jane   Female 7584202
8   Wabwile Nafula Rebah   Female 13660993
9   Hildabeda Khayela Siang'a   Female 5790911   Orange Democratic Movement   2
10   Sophie Akoth Marumbu   Female 1109345
11   Winnie Nyambok   Female 729489651   Federal Party of Kenya   

BUSIA COUNTY 40

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Angela Nafula   Female 11538770   Orange Democratic Movement 8
2   Christine Florence Owuori   Female 8553717
3   Zainab Muyoti Obanda   Female 3065355
4   Florence Atieno Awino   Female 20948708
5   Novenah Ndaliro Mondi   Female 11330475
6   Margaret Achungo Awino   Female 4009280
7   Immaculate Joice Adhiambo   Female 22756592
8   Maureen A.Wabwire   Female 25556859
9   Azida Nancha Ali   Female 8468347   Ford-Kenya 2
10   Halima Hussein   Female 20902035
11   Eunice Catherine Nyongesa   Female 22950734   Labour Party of Kenya 1
12   Jackline Kwoba Mukele   Female 20151708   Amani National Congress 1
13   Nancy Okademi   Female 30970861   Wiper Democratic Movement-                     Kenya 1
14 Ruth Atieno Ochola   Female 2171189   Restore and Build Kenya Party   1

SIAYA COUNTY 41

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Jane Atieno Odhiambo   Female 1865390   Orange Democratic Movement 8
2   Emily Agnes Awitta   Female     -
3   Linda Achieng Juma   Female 22014852
4   Caren Atieno Ayika   Female 8494083
5   Truphosa Apondi Osewe Odinga   Female   A2301143
6   Irene Shirly Oyuoga   Female 24228558
7   Hellen A. Winga   Female 1888136
8   Winnie Mercy Akoth Otieno   Female 13877952

KISUMU COUNTY 41

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Florence Olango   Female 6480500   Orange Democratic Movement 9
2   Carren Muga   Female   2695916
3   Jennifer Akeyo Obonyo   Female 10035648
4   Jane Juma Manuche   Female   3991146
5   Beatrice A. Odongo   Female   25981610
6   Beatrice Pamela A. Ochieng   Female   13232711
7   Carren Joyce Oguok   Female   1810903
8   Nancy Adhiambo Awiti   Female   8016911
9   Olga Aoko Otieno   Female   22913788

HOMABAY COUNTY 43

GENDER TOP-UP LIST

No.   Name   Gender     ID No.   Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Nancy Anyango Orina   Female   21953177   Orange Democratic Movement 16
2   Pamela Akinyi Okoth   Female 6636070
3   Nereah Amondi Oketch   Female 22194109
4   Susan Akoth Onyango   Female   22659404
5   Esther Rose Dwalo   Female   1327256
6   Monoflorida Ondiek   Female   1506066
7   Millcent Nyaboke Ogunda   Female   13893953
8   Salome Anyango Awino   Female   3339911
9   Jane Ojowa Kiche   Female   5897158
10   Ruth Anyango Ombura   Female   10821986
11   Sophie Akinyi Salim   Female   8479909
12   Nelly Anyango Odek   Female   9180684
13   Judith Akinyi Omogi   Female   10822354
14   Mary Anyango Gaya   Female   2583353
15   Evalyne Achieng Otieno   Female   20225015
16   Jessica Otieno   Female   4848822

MIGORI COUNTY 44

GENDER TOP-UP LIST

No.   Name   Gender     ID No.   Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Caroline Akinyi Okere   Female 8264628   Orange Democratic Movement 11
2   Florence Abich Oile   Female 100241159
3   Elizabeth Talla   Female   13380621
4   Dorine Achola Dande   Female   321440
5   Rose A. Aoro   Female   2286317
6   Mary Dede Odiga   Female   13386519
7   Judith Gad   Female   13386510
8   Ruth Atieno Onyango   Female   30954545
9   Clarris Dolly Oyoo   Female   3479041
10   Grace Akinyi Odhiambo   Female   9123352
11   Roseline Ayoo   Female   13707657
12   Bihita Christine Muita   Female   27623852   Jubilee Party 1
13   Monicah Anyango Otieno   Female   11124166   Ford-Kenya 1

KISII COUNTY 45

GENDER TOP-UP LIST

No.   Name   Gender     ID No.   Name of Party No. of Seats
Allocated
1   Claire Moraa Obino   Female 300437   Orange Democratic Movement 7
2   Josephine Kerubo Ombati   Female 9315629   
3   Jane Justin   Female 931574   
4   Risper Ong uti   Female   23818698   
5   Betseba Sanaya   Female 1576042   
6   Zipporah Morere   Female 10627677   
7   Grace Ogonda   Female 1653533   
8   Kitheka Catherine Kasioka Manzi   Female 23048277   Jubilee Party 5
9   Ombasa Joyce Kwamboka   Female 11439544
10   Beatrice Mong ina Doyle   Female 22844478
11   Michieka Mary Goima   Female 4441466
12   Rose Moturi Mwene   Female 22528623
13   Oigara Isabellah Nyaboke   Female 23832147   Peoples Democratic Party 3
14   Atina Margaret Bonareri   Female 16095397
15   Otachi Caroline Mokobi   Female 23201017
16   Norah Bochaberi Onyancha   Female 28245544   Kenya Social Congress 2
17   Beatrice Moraa Kayaga   Female 7269007
18   Agatha Bosibori Mayora   Female 22004279   KANU 1
19   Jane Mosomi   Moseti   Female 9547348   Wiper Democratic Movement-Kenya 1
20   Karen Nyamoita Magara   Female 9970984   Kenya National Congress   1

NYAMIRA COUNTY 46

GENDER TOP-UP LIST

No. Name Gender   ID No. Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Carolyne Gesare Mogare Female   28001202 Orange Democratic Movement 3
2 Monica Mwamba Female 126078958
3 Damaris Nyarangi Mouni Female 1656736
4 Jane Mokaya Female 2830176 Jubilee Party 3
5 Irene Nyasuguta Sese Female   14534064
6 Jeliah Kerubo Nyakangi Female   6958220
7 Mokua Nyamoita Hezinah Female   27481691 Wiper Democratic Movement-Kenya 1
8 Abigail Matini Nyanduko Female   303940 Ford-Kenya 1
9 Lilian Bosibori Nyamweya Female   26281423 Amani National Congress 1
10 Yaro Ibongia Jeridia Female   27714689 Kenya National Congress 1
11 Nyakora Violet Buyaki Female   22037339 Peoples Democratic Party 1
12 Stellah Kerubo Matunda Female   29490017 NARC-Kenya 1

NAIROBI COUNTY 47

GENDER TOP-UP LIST

No.   Name   Gender     ID No.   Name of Party No. of Seats
Allocated
1 Leah Naikanae Supuko   Female 7269043 Jubilee Party 18
2 Ruth Ndumi Maingi   Female   1326998
3 Laura Mwende   Female 20756655
4 Juliet June Ndegwa   Female 22834201
5 Muthami Grace Nancy Maole   Female 21963430
6 Joyce Muthoni Kamau   Female 24542126
7   Ngoyo Doris Kanario   Female 14446317
8   Jacinta Wanjiru   Female 10670605
9   Njuguna Mary Njambi   Female 4679286
10   Sylvia Moseiya   Female 25591628
11   Anita Thumbi   Female 26428748
12   Elizabeth Nyambura Kuria   Female 20459620
13   Habiba Hussan   Female 32237118
14   Kariuki Wanjiru   Female 13778127
15   Margaret   Wanjiru Mbote   Female 3017645
16   Millicent Anyango Jagero   Female 23861265
17   Susan Mukungu Kavanga   Female 29641514
18   Beatrice Waithera Gakunyi   Female 29133353
19   Rose Matista   Female 7892918   Orange Democratic Movement 14
20   Carolyne Mayunzu   Female 20326861
21   Hafsa Mohamud Khalif   Female 28306708
22   Ann Catherine Akinyi   Female 13828933
23   Emilly Ondeje Oduor   Female 10285158
24   Nimo Omar Hajji   Female 22277818
25   Millicent Okatch   Female 10842128
26   Jackline Apondi   Female 23094901
27   Esther Nyangweso   Female 12698962
28   Mellab Atemah Lumalah   Female 20365757
29   Emilly Wanjiku Waithaka   Female 8241470
30   Malenya Eve   Female 29838963
31   Cartherine Okoth   Female 12463591
32   Mary Ariviza Mwami   Female 3354402
33   Eunice Wanjiku Marimbi   Female 13673608   Party of Democratic   Unity 1
34   Jane Muasya   Female 1807739   Wiper Democratic Movement-Kenya 1

Dated the 28th August, 2017.

W. W. CHEBUKATI,

Chairperson,

Independent Electoral and Boundaries Commission.

  



PRINTED AND PUBLISHED BY THE GOVERNMENT PRINTER, NAIROBI

To Download a scanned copy of the Kenya Gazette, click on the Dowload button button at the bottom of the page.